Nokia zamierza automatyzować nasze domy

Firma projektuje urządzenia, które mają połączyć telefony komórkowe z systemami automatyzacji infrastruktury mieszkaniowej. Używając telefonów komórkowych, użytkownicy będą mogli monitorować i kontrolować zabezpieczania, oraz systemy ogrzewania i wentylacji za pośrednictwem bramy Home Control Center.

Użytkownicy, wyposażeni w odpowiednie urządzenia, będą mogli m.in. oglądać z telefonu komórkowego kto dzwoni do ich mieszkania, będą też mogli porozmawiać z taką osobą, a nawet otworzyć zdalnie drzwi.

System taki ma być komercyjnie dostępny pod koniec roku 2009. Jego sercem jest Home Control Center (HCC), urządzenie działające jako brama łącząca różne systemy automatyzacji infrastruktury mieszkaniowej z telefonem komórkowym lub innym urządzeniem przenośnym wyposażonym w przeglądarkę.

Z HCC można będzie komunikować się przez połączenia internetowe lub Wi-Fi. Nokia zaprojektowała odpowiedniego klienta dla telefonów z oprogramowaniem Symbian S60 oraz klienta przeglądarkowego dla innych urządzeń.

Brama HCC będzie miała możliwość komunikowanie się z systemami ochrony, ogrzewania czy wentylacji za pośrednictwem systemów automatyzacji infrastruktury mieszkaniowej. Początkowo obsługiwany będzie jedynie system Z-Wave, ale przewiduje się również zaimplementowanie wsparcia dla innych technologii "inteligentnych domów", takich jak ZigBee czy KNX (Konnex).

Wybór Z-Wawe podyktowany był liczbą zainstalowanych systemów tego typu. Inne rozwiązania będą mogły być integrowane z wykorzystaniem SDK (Software Development Kit), który na razie jest dostępny tylko dla wybranych partnerów.

Nokia współpracuje w obszarze dystrybucji tego systemu z niemieckim koncernem energetycznym RWE. Pierwsze wdrożenia tego produktu skupiać się będą na zarządzaniu ogrzewaniem mieszkań (domów) i będą sprzedawane klientom RWE. System składa się z centralnej jednostki sterującej oraz zdalnie sterowanych termostatów. Interfejs użytkownika zapewnia pecet i telefon komórkowy.

Nokia współpracuje także z kilkoma innymi firmami: Zen-sys dostawcą mikroukładów dla systemów Z-Wawe, oraz Delta Dore, projektantem systemów zarządzania energią, ochroną i sterowaniem.