Nokia zamierza zarobić na smartwatchach

Nokia zamierza powalczyć na prężnie rozwijającym się rynku technologii związanych ze zdrowiem oraz urządzeń "ubieralnych".

Nokia poinformowała, że za kwotę 191 milionów dolarów przejmie produkującą od lat wearables (inteligentne urządzenia "ubieralne") francuską firmę Withings. Stanie się ona częścią działu Nokia Technologies, który dał się poznać z tak interesujących projektów jak tablet N1, czy Ozo, czyli kamera pozwalająca na 360-stopniowe nagrywanie filmów 3D, które za jakiś czas będą bardzo pożądanym towarem na rynku VR (wirtualnej rzeczywistości).

Zdrowie, IoT

Inwestycja w Withings nie jest zbytnim zaskoczeniem. W październiku 2015 roku firma Nokia zapowiedziała bowiem, że zamierza zainwestować w rozwój działu zajmującego się technologiami związanymi ze zdrowiem, urządzeniami "ubieralnymi" i Internetem Rzeczy.

Smartwatch firmy Withings

Smartwatch firmy Withings

Kolejna inwestycja

Withings to kolejna inwestycja Nokii w ciągu ostatniego roku. Wcześniej fińska firma zakupiła firmę Alcatel-Lucent dając jasno do zrozumienia, że zamierza skupić się na rynku usług telekomunikacyjnych. Pod koniec 2015 roku sprzedała mapy HERE, które najwyraźniej nie pasowały już do jej nowej strategii rozwoju.

Nokia stara się podnieść po porażce na rynku smartfonów zwieńczonej sprzedażą działu mobilnego Microsoftowi. Inwestycja w Withings wydaje się jak najbardziej trafiona, ponieważ możemy być pewni, że przyszłość należy właśnie do rozwiązań z kategorii IoT.