Nokia zapowiada rozwój Symbiana

Nokia ma wprowadzić 5 lub 6 aktualizacji dla Symbiana w najbliższych 12-15 miesiącach. Nokia stara się, by jej system nabrał funkcjonalności i odzyskał udziały w rynku. Firma planuje też wprowadzenie nowych smartfonów.

Niedawno Nokia przejęła prace nad Symbian OS. Zapowiedziała zmianę sposobu aktualizacji swoich smartfonów z ostatnią wersją systemu, w tym nowej Nokii N8. Duże aktualizacje będą zastąpione częstszymi usprawnieniami.

Informacja o aktualizacjach pojawiła się we wtorek na Międzynarodowej Konferencji Mobilnego Internetu w Pekinie. Pierwsza z nich, planowana na pierwszy kwartał 2011 roku, będzie zawierała 50 ulepszeń, włączając w to przeglądarkę z bardziej intuicyjnym interfejsem.

Zobacz również:

  • Android 12. Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 20.10.2021]

W czasie drugiego i trzeciego kwartału Nokia doda nowy wygląd interfejsu użytkownika, bardziej elastyczny ekran główny, przeglądarkę z HTML5 i łatwiejszy sposób aktualizacji.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku Nokia ma też wyposażyć nadchodzące modele w 1 GHz procesory oraz więcej pamięci. Planowane są także smartfony z dwurdzeniowymi procesorami i aparatami, które Nokia nazywa true zoom camera. Smartfony te ukażą się jednak dopiero w czwartym kwartale 2011 roku lub pierwszych miesiącach roku kolejnego.

W trzecim kwartale 2010 sprzedano 29,5 mln smartfonów z Symbianem. W poprzednim roku 18,3 mln. Android w tym samym czasie odnotował wzrost z 1,4 do 20,5 mln. Udziały Symbiana w rynku smartfonów zmalały z 44,6 do 36,6 proc. Android ma 25,5 proc. udziałów i niedługo może wyprzedzić Symbiana, jeśli Nokia nie podejmie radykalnych kroków. W przyszłym roku przekonamy się czy planowane aktualizacje wystarczą.