Nokie Lumia 910 i 1001 na horyzoncie. Technologia PureView "już wkrótce"

W Sieci pojawiło się szereg interesujących informacji na temat smartfonów Nokii z rodziny Lumia. Jedna z nich dotyczy technologii PureView, z której korzysta wyposażony w 41-megapikselowy aparat smartfon 808 PureView.

Wczorajszy dzień obfitował w kilka interesujących doniesień na temat smartfonów Nokia Lumia.

1. Coś dla amatorów fotografii

Przed tegorocznymi targami MWC 2012 Nokia zamieściła w serwisie YouTube film zatytułowany "Przygotuj się, by uchwycić czysty obraz (pure view)". Później okazało się, że chodzi o technologię pozwalającą na rejestrowanie wysokiej jakości obrazu (zarówno filmów jak i zdjęć) przez wyposażony w monstrualny moduł aparatu fotograficznego smartfon 808 PureView.

Jak przyznał właśnie Richard Kerris z Nokii, wspomniana technologia PureView trafić ma do nowych modeli Lumia. Na pytanie kiedy to nastąpi, odpowiedział, że "już niedługo". Być może będzie ona stanowiła ważny element kampanii promującej nowe smartfony pracujące pod kontrolą systemu Windows Phone 8.

Kerris zapowiedział ponadto, że użytkownicy smartfonów z Windows Phone 7, którzy, jak wiemy, nie będą mogli skorzystać z aktualizacji do WP8, nie tylko otrzymają aktualizację oznaczoną jako 7.8, ale również kilka nowych usług i aplikacji.

2. Nokia Lumia jednak istnieje

W styczniu na Twitterze pojawiły się doniesienia na temat nowego flagowego smartfona Nokii - modelu Lumia 910. Nieco później przedstawiona została prawdopodobna specyfikacja tego urządzenia:

- 4,3-calowy wyświetlacz

- procesor Snapdragon 1,4 GHz

- aparat 12 MP

Niestety fiński producent nie chciał przyznać, że pracuje nad nowym smartfonem. W sumie dalej nie chce, lecz do Sieci wyciekły kolejne, znacznie twardsze dowody potwierdzające istnienie tego urządzenia. Na holenderskim blogu NieuweMobiel zaprezentowany został bowiem poniższy zrzut ekranu z internetowego narzędzia dla developerów Nokia Remote Device Access:

Na liście widać zapis świadczący o istnieniu smartfon Lumia 910

Na liście widać zapis świadczący o istnieniu smartfon Lumia 910

Niestety obecnie nie, z jakiego systemu będzie korzystała Lumia 910. Część analityków twierdzi, że z Windows Phone 8, podczas gdy inni są zdania, że będzie to Windows Phone 7.

3. Lumia 1001

Jak się okazało, wspomniane narzędzie testujące Remote Device Access kryło w sobie kolejną tajemnicę. Oprócz wspomnianego smartfonu Lumia 910 zawierało bowiem informację o modelu oznaczonym jako 1001.

Na liście widać zapis świadczący o istnieniu smartfon Lumia 1001

Na liście widać zapis świadczący o istnieniu smartfon Lumia 1001

Oczywiście nic nie wiadomo obecnie na temat tego urządzenia. Nie można też testować obu modeli. Ich oznaczenia pojawiają się na liście jedynie wówczas, gdy nakażemy znalezienie innych urządzeń Bluetooth w pobliżu.