Nokie z Windows Phone: tylko 2,2% Europejczyków je chce

Smartfony Nokii pracujące pod kontrolą systemu Windows Phone miały znacząco poprawić słabą pozycję Nokii na tym zdominowanym przez Samsunga i Apple rynku. Niestety obecnie niewielu europejskich konsumentów jest nimi zainteresowanych.

Jak już wcześniej pisaliśmy, Nokia stacza się po równi pochyłej notując coraz gorsze wyniki sprzedaży. Lekarstwem dla fińskiej firmy miało być podjęcie współpracy z Microsoftem i wprowadzenie do oferty smartfonów pracujących pod kontrolą mobilnego systemu Windows Phone. Niestety, przynajmniej na razie, popyt na te urządzenia jest znacznie mniejszy niż obie firmy zakładały. Dane te tym bardziej dotykają Nokię, że dotyczą jej rodzimego rynku europejskiego.

Tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez analityków firmy Exane BNP Paribas. Według nich bowiem, spośród europejskich konsumentów, którzy zadeklarowali, że w grudniu kupią smartfona, tylko 2,2% ma zamiar wybrać najnowsze "windowsowe" urządzenia Nokii - model Lumia 800 lub Lumia 710. Wyniku tego nie można nawet porównać ze sprzedażą czołowych konkurencyjnych konstrukcji, czyli Apple iPhone'a i Samsunga Galaxy S II.

Powyższe dane zmusiły Exane BNP Paribas do zrewidowania wcześniejszych przewidywań co do sprzedaży Windows Phone'ów Nokii, które zakładały, że do końca tego roku swoich nabywców znajdzie aż 2 miliony takich urządzeń. Obecnie firma zakłada, że liczba ta będzie o 1,2 miliona niższa.

__________

Nowe smartfony Nokii z Windows Phone to naszym zdaniem porządne urządzenia. Czemu więc tak słabo się sprzedają? Wydaje się, że brak im "tego czegoś" (np. nietypowych, innowacyjnych funkcji), co skusiłoby lojalnych użytkowników iOS i Androida na przejście na nową platformę. A wy co o tym sądzicie?