Noktowizor w smartfonie - Amerykanie już nad tym pracują

Noktowizory czyli urządzenia pozwalające widzieć w nocy są bardzo przydatne. Amerykańska agencja wojskowa DARPA właśnie postanowiła sfinansować projekt, który ma sprawić, że noktowizja stanie się na tyle tania, żeby mogła być zastosowana w w każdym smartfonie.

Noktowizor w smartfonie

Jak podaje serwis Gizmodo, amerykańska agencja DARPA (ta sama, która chce zmienić kosmiczne śmieci w satelity) przeznaczyła na noktowizory do smartfonów aż 13.4 miliona USD dla firmy Raytheon. Ma ona zbudować kamery na podczerwień, które będą na tyle tanie, że będzie je można dostarczyć dla każdego żołnierza w armii. Technologia ta mogłaby jednocześnie zostać zastosowana w takich urządzeniach jak smartfony dla zwykłych konsumentów.

Jaki byłby noktowizor w smartfonie?

Urządzenia z niezwykle niską rozdzielczością (160x120 pikseli) mogą kosztować tysiące dolarów. Nie spodziewajmy się wiec w smartfonach noktowizji w wysokiej rozdzielczości. DARPA zamierza opracować kamerę na podczerwień o rozdzielczości 640x480 pikseli i o 40-stopniowym zasięgu widzenia. Urządzenie ma pobierać mniej niż 500mW energii, a planowana cena takiej kamery ma zmieścić się w kwocie 500 USD.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

Najpierw latarka, potem noktowizor?

Noktowizor w smartfonie? Przydałby się, ale nie spodziewajcie się takiego gadżetu zbyt szybko. Na razie musimy korzystać z wbudowanej w telefon latarki. Ja już nie raz korzystałem z tej możliwości.

A Wy? Czy korzystacie ze swojego smartfona, by rozświetlić przed sobą ciemności?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: