Nook Tablet ma szansę namieszać na rynku

Barnes & Noble (B&N) to sieć amerykańskich księgarni, która zajmuje się także rozprowadzaniem e-booków i czytników Nook. Model Nook Color oferowała funkcjonalność zbliżoną do tabletów, a najnowsze urządzenie firmy, Nook Tablet, idzie o krok dalej i stanowi poważnego rywala dla Kindle'a Fire.

Nook Tablet

Czytniki e-booków Kindel i Nook to najwięksi rywale na amerykańskim rynku. Produkt Barnes & Noble nie jest u nas aż tak popularny, bo można go sprowadzić jedynie z USA lub nabyć na aukcji internetowej. Nook Tablet również będzie dostępny tylko za oceanem. Może tam jednak mocno namieszać i stać się najpoważniejszym rywalem Kindle'a Fire.

Co oferuje tablet B&N?

Podobnie jak tablet firmy Amazon, również Nook Tablet jest przeznaczony głównie do konsumpcji treści. Skupiono się w nim na materiałach dostępnych w sklepie Barnes & Noble Nook Store. Oferuje on m.in. książki, magazyny oraz aplikacje Androida specjalnie wyselekcjonowane dla tego tabletu. Dostępne są też treści z serwisów Hulu i Netflix.

Urządzenie to działa w oparciu o Androida 2.3. Jego interfejs został jednak zupełnie zmieniony. Nie ma tu dostępu do Android Market. Jest to ograniczenie, ale za to aplikacje dostępne w sklepie B&N zostały wyselekcjonowane tak, by nie stwarzały żadnych problemów i były kompatybilne ze specyfikacją techniczną tabletu.

Wydajny tablet w niewysokiej cenie

Nook Tablet nie posiada aparatu fotograficznego, GPS-a, ani łączności 3G. Posiada natomiast 7-calowy wyświetlacz LCD w technologii VividView , która w dużym stopniu niweluje odblaski. Mimo pewnych braków, specyfikacja techniczna jest plusem tego tabletu. Oferuje on dwurdzeniowy procesor OMAP 4 o częstotliwości 1 GHz oraz 1 GB RAM. Oprócz tego ma 16 GB dysk wewnętrzny oraz możliwość rozszerzenia pamięci do 32 GB przy pomocy karty SD.

Zastosowane podzespoły sprawiają, że Nook Tablet, który kosztuje 249 dolarów, powinien być szybszy od Kindle'a Fire i wielu innych tabletów - nawet tych z wyższej półki cenowej. Zorientowany na konsumpcję treści multimedialnych tablet może zyskać wielu nabywców na rynku amerykańskim przed świętami i pokrzyżować nieco szyki Amazon oraz Apple.