Norc.pl - wirtualne wycieczki po miastach Polski

Norc to udostępniony przez rumuńską firmę serwis internetowy, dzięki któremu bez wychodzenia z domu można odbyć wirtualny spacer ulicami polskich miast: Warszawy, Krakowa, Wrocławia lub Poznania. Wystarczy z rozwijanej listy wybrać miasto i wskazać niebieski punkt na mapie, od którego chcemy zacząć zwiedzanie.

Informacje: www.norc.pl Cena: bezpłatny Ocena: 8,5

Norc.pl - wirtualne wycieczki po miastach Polski

Norc.pl

Dla lepszej orientacji przyciskami nawigacji i skalowania (o analogicznym działaniu jak w serwisie Mapy Google) można przesuwać mapę i zmieniać stopień powiększenia.

Wykropkowane na niebiesko punkty na ulicach to odsyłacze do panoramicznych zdjęć tych miejsc. Punkty czerwone oznaczają miejsca, których nie można na razie obejrzeć ze względu na brak odpowiednich fotografii w bazie danych.

Domyślnie, aby nie przesłaniać widoku mapy, zdjęcia są wyświetlane w postaci zminiaturyzowanej. Mimo to są zaopatrzone w suwak do powiększania i pomniejszania oraz niebieskie strzałki nawigacyjne, za pomocą których można wyświetlać zdjęcia sąsiadujące z aktualnie widocznym na ekranie, czyli po prostu zmieniać kierunek wirtualnego spaceru. Istnieje jednak jeszcze lepszy sposób: aby spojrzeć w innym kierunku, wystarczy chwycić zdjęcie lewym przyciskiem myszy i przesunąć je w lewo lub w prawo. Każde zdjęcie to pełna panorama o kącie widzenia 360 stopni, można więc spokojnie rozglądać się naokoło.

Oddzielny przycisk umożliwia wyświetlanie zdjęć w trybie pełnoekranowym (powrót do normalnego widoku klawiszem Esc). W tym wypadku oprócz fotografii danego rejonu czy obiektu widoczny jest też fragment mapy, obejmujący zasięgiem najbliższe okolice. Dzięki temu nie tracisz orientacji i możesz szybko przeskakiwać na pobliskie ulice. Dodatkowo, ikona na mapie (znana skądinąd odwrócona łezka) w klarowny sposób sygnalizuje kierunek podglądu, pozwalając stwierdzić, w którą stronę skierowany jest aktualnie obiektyw wirtualnej kamery.

Jak informują twórcy serwisu, całość jest realizowana "na podstawie zastrzeżonej technologii tworzenia panoramy georeferencjonowanej na poziomie ulicznym". Brzmi to bardzo groźnie, a w praktyce wygląda tak, że po ulicach jeździ samochód z zamontowanymi 10 aparatami do fotografowania panoramicznego, które są sprzężone z GPS-em. Projekt w znacznej części opiera się także na opracowanej przez Google technologii Street View, która dotąd obejmowała swoim zasięgiem głównie amerykańske miasta. Teraz, dzięki firmie Norc, wirtualny spacer możliwy jest także po wielu miastach europejskich.

Plusy:

  • dużo dostępnych zdjęć
  • zdjęcia typu "pełna panorama"
  • bardzo łatwa nawigacja

Minusy:

  • tylko kilka zindeksowanych miast w Polsce

Podsumowanie: serwis w unikalny sposób pozwala zapoznać się z największymi polskimi miastami, prezentując panoramiczne zdjęcia ulic.