Norton 360 3.0 - strażnik doskonały

Najnowsza wersja oprogramowania Norton 360 oferuje szereg usprawnień w zakresie zabezpieczeń i wydajności oraz chroni poczynania użytkowników podczas serfowania po Internecie za sprawą modułu oceniania witryn internetowych - Norton Safe Web.

Informacje: www.symantec.com/norton/360 Cena: 249 zł Ocena: 9,5

Firma Symantec najwyraźniej bardzo poważnie potraktowała opinie użytkowników poprzednich wersji nie tylko opisywanej tu aplikacji, ale i np. pakietu Norton Internet Security, i znacznie odchudziła "trzystasześćdziesiątkę", jak również zmniejszyła jej zapotrzebowanie na zasoby systemowe. Teraz produkt ten jest reklamowany m.in. hasłem "1/10/110", co oznacza, że instaluje się w 1 minutę, zużywa niecałe 10 MB pamięci operacyjnej, a po instalacji zajmuje na dysku ok. 100-110 MB. To duży postęp jeśli chodzi o wydajność, zważywszy że zachowano wszystkie zalety wcześniejszych wersji, takie jak np. technologia Norton Insight (która umożliwia inteligentne skanowanie systemu) i dodano sporo nowych funkcji.

Wspomniana usługa Norton Safe Web zapewnia aktualne, dokładne oceny witryn, oparte na ukierunkowanym przeszukiwaniu Internetu, specjalnym algorytmie (Intelligent Aging Algorithm) oraz na ocenach społeczności użytkowników oprogramowania Symanteca, która liczy ponad 20 mln osób. Producent wyszedł ze słusznego założenia, że w dobie narastającego zagrożenia infekcjami typu drive-by download (które polegają na bezwiednym pobieraniu szkodliwego kodu podczas odwiedzania specjalnie spreparowanych witryn), użytkownicy potrzebują ochrony przed wejściem na daną stronę internetową. Dlatego Norton Safe Web działa już podczas wyszukiwania, dodając do wyników np. Google swoje wskaźniki, które określają, czy dana witryna jest godna zaufania czy nie. Na podobną ochronę możemy liczyć podczas robienia zakupów online - sklepy są dokładnie badane i oceniane, i jest to proces ciągły, a nie jednorazowy.

Norton 360 3.0 - strażnik doskonały

Norton 360 3.0 - okno główne

Kolejnym istotnym udoskonaleniem jest Norton Backup Drive - osobny program, który umożliwia łatwe tworzenie i zarządzanie kopiami zapasowymi. Można je tworzyć na dowolnych nośnikach, łącznie z płytami Blu-ray. Dla każdego użytkownika przewidziano też 2 GB miejsca (wliczone w cenę pakietu) na serwerach Symanteca na bezpieczne przechowywanie backupów online.

Norton 360 3.0 - strażnik doskonały

Norton Web Safe w działaniu

Nowością jest prosty, ale bardzo praktyczny Smart Startup Manager, który umożliwia wyłączenie lub opóźnienie uruchamiania programów spowalniających start Windows, a także powiadamia o nowych elementach autostartu i daje pojęcie o tym, w jakim stopniu wpływają one na ogólną wydajność komputera.

Norton 360 3.0 - strażnik doskonały

Smart Startup Manager

Ważną, choć nie rzucającą się w oczy, nową funkcją jest automatyczne wykrywanie botnetów i niedopuszczanie, by haker przejął kontrolę nad chronioną maszyną. Udoskonalone raporty diagnostyczne zapewniają dokładny wgląd w stan systemu i zawierają wskazówki dotyczące utrzymania maksymalnej wydajności.

Standardowa licencja Norton 360 3.0 obejmuje możliwość instalacji na trzech komputerach i roczną subskrypcję aktualizacji definicji wirusów i innych zagrożeń. Użytkownicy poprzedniej wersji pakietu, którzy posiadają aktywną subskrypcję, mogą bezpłatnie zaktualizować komponenty pakietu pod adresem www.symantec.com/nuc.

Plusy:

  • sprawdzanie witryn internetowych
  • aktywna ochrona podczas zakupów online
  • dodana usługa backupu i menedżer autostartu
  • znacznie poprawiona wydajność
  • zmniejszone zużycie zasobów systemowych

Minusy:

  • brak

Podsumowanie: kompleksowa, profesjonalna, bardzo wydajna i mająca minimalne zapotrzebowanie na zasoby systemowe ochrona dla 1-3 komputerów.