Norton AntiVirus 8.0 - oprogramowanie antywirusowe

Pogromca wirusów przybywa z odsieczą Mac OS-owi X.

Pogromca wirusów przybywa z odsieczą Mac OS-owi X.

Regularne badanie Norton AntiVirus 8.0.2 pozwala zaplanować regularne kontrole plików w poszukiwaniu wirusów oraz pobieranie uaktualnień z Internetu.

Regularne badanie Norton AntiVirus 8.0.2 pozwala zaplanować regularne kontrole plików w poszukiwaniu wirusów oraz pobieranie uaktualnień z Internetu.

Wirusy komputerowe stały się przekleństwem nas wszystkich. I chociaż w świecie Maców nie wywoływały dotąd takich spustoszeń, jak na platformie Windows, to dziś nikt już nie może powiedzieć, że jego problem wirusów nie dotyczy. Dobry program antywirusowy stał się koniecznością.

Norton AntiVirus for Macintosh 8.0.2 firmy Symantec to pierwsza natywna dla OS X wersja tego popularnego programu. Poza dostosowaniem do wymogów OS X oferuje ona również ulepszone możliwości sprawdzania plików.

Norton AntiXirus może wykrywać wirusy na kilka różnych sposobów. Zawiera bowiem aplikację skanującą pliki oraz moduł AutoProtect, który działa niewidocznie w tle i ostrzega, ilekroć znajdzie wirusa, a potem unieszkodliwia go, zanim ten zacznie się rozprzestrzeniać. AutoProtect to pierwsza linia obrony. Ponieważ jednak pracuje w tle i wykorzystuje rozszerzenie kernela (czyli odpowiednik rozszerzenia systemowego w OS 9), niektórym może nie odpowiadać. Wtedy do dyspozycji pozostaje moduł skanujący albo navx, narzędzie typu command-line (a więc przypominające rozwiązania programistyczne), przydatne na przykład do budowy odpowiednich skryptów uniksowych.

Bardzo użytecznym mechanizmem wersji 8.0 jest QuickScan, który pamięta, jakie pliki były do tej pory sprawdzane i zeskanuje je ponownie tylko wtedy, gdy zostaną w nich dokonane jakieś zmiany lub po zaktualizowaniu definicji wirusów. Powtórne skanowanie już sprawdzanych plików trwa przy tym jedynie ułamek czasu potrzebnego do pierwszej kontroli. W przeciwieństwie do poprzednich wersji QuickScan "ósemki" pamięta nie tylko sprawdzane pliki, ale i całe archiwa.

Po zainstalowaniu programu należy sprawdzić, czy zawiera aktualne definicje wirusów. Służy do tego LiveUpdate - aplikacja, która łączy się z serwerem Symanteca i w razie potrzeby pobiera aktualne definicje oraz update'y programu.

Nowy AntiVirus zawiera także moduł o nazwie Scheduler, pozwalający zaplanować regularne kontrole antywirusowe, które dają pewność, że na dysk nie udało się przeniknąć żadnemu wirusowi. Może on również ostrzegać użytkownika, gdy definicje wirusów będą starsze niż sprzed miesiąca i ściągać nowe wersje.

Jedynym poważnym brakiem AntiVirusa są niepełne definicje wirusów: wykrywają one tylko wirusy zagrażające Macowi, włączając te, które infekują Microsoft Office. I chociaż Maki są odporne na wirusy pecetowe, same mogą je przenosić dalej. A ponieważ najczęściej Maki i pecety pracują w jednej sieci, przydałoby się, aby program wykrywał także wirusy pecetowe, zwłaszcza te, które rozprzestrzeniają się za pomocą poczty elektronicznej. Ta niedogodność może się okazać szczególnie bolesna dla użytkowników Virtual PC Connectixa, którzy mając na uwadze szybkość komputera, rezygnują z pecetowych programów antywirusowych.

Rozczarować może także dokumentacja programu, odnosząca się do Mac OS 9. Na płycie instalacyjnej umieszczono wprawdzie Norton AntiVirus 7.0 przeznaczonego dla systemów OS 8 i 9, ale wszystko, co dotyczy "dziesiątki", jest traktowane raczej jak wątek poboczny. Podobnie rzecz się ma z pomocą w Internecie.

Norton AntiVirus for Macintosh 8.0.2 dobrze spełnia swoje zadanie i nie dopuści wirusów do twojego Maca z wyjątkiem tych pecetowych. Możesz zapomnieć o wirusach, pod warunkiem że będziesz pamiętał o pobieraniu aktualnych definicji wirusów.

Produkt: Norton AntiVirus for Macintosh 8.0.2

Producent: Symantec (http://www.symantec.com)

Cena: ok. 279 zł + VAT

Dystrybutor: APN Promise Sp. z o.o. (http://www.promise.com.pl)

Konkurenci: Virex

Kontakt: APN Promise Sp. z o.o. (tel. 022 826 40 15)

Za:

Intuicyjny interfejs, szybkość, nawet przy obróbce dużych plików

Przeciw:

Cena komercyjnej wersji programu