Norton Internet Security 2009

Norton Internet Security 2009 to kolejna odsłona znanego pakietu bezpieczeństwa firmy Symantec. Najnowsza wersja zawiera szereg zmian i nowości.

Norton Internet Security 2009 to kolejna odsłona znanego pakietu bezpieczeństwa firmy Symantec. Najnowsza wersja zawiera szereg zmian i nowości.

Norton Internet Security 2009

Informacje:http://www.symantec.com/pl/pl/norton/internet-security, Cena: 179,99 zł

W skład Norton Internet Security 2009 wchodzą program antywirusowy Norton Antyvirus, dwukierunkowa zapora sieciowa, moduły: antyspamowy oraz kontroli rodzicielskiej i ochrony poufnych danych oraz funkcje ochronne przeciwdziałające robakom, rootkitom, wirusom i innym niebezpieczeństwom płynącym z sieci Web.

Najnowsza odsłona NISa charakteryzuje się szybką instalacją oraz znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na zasoby sprzętowe w stosunku do starszych wersji pakietu firmy Symantec. Instalacja trwa zazwyczaj poniżej minuty i wymaga poniżej 10 MB pamięci operacyjnej i około 100 MB powierzchni na dysku twardym. Znacznemu przyspieszeniu uległ także proces skanowania napędów podłączonych do komputera. Zawdzięczać to można nowej technologii Symanteca - Norton Insight, systemowi internetowemu, który pozwala wyznaczyć do przebadania tylko wybrane, zagrożone pliki. Poza tym, iż bardzo skraca to proces skanowania, dodatkowo także ogranicza jego częstotliwość do minimum.

W Norton Internet Security 2009 zaimplementowano nową technologię - SONAR (Symantec Online Network for Advanced Response), funkcję chroniącą system operacyjny w czasie rzeczywistym przed botami, które służą internetowym przestępcom do przejmowania kontroli nad komputerami w sieci.

Norton Internet Security 2009

Norton Internet Security 2009

Kolejną nowością jest udoskonalony moduł aktualizacji definicji wirusów. Od teraz aktywuje się on w przedziałach czasowych co 5-10 minut, zapewniając tym samym najbardziej aktualną wersję bazy. NIS 2009 wyposażony został także w narzędzia umożliwiające naprawę poważnie zainfekowanych systemów. Aplikacja pozwala wykonać dogłębne skanowanie komputera, a następnie przywrócenie właściwych plików. Usprawniony został moduł przeciwdziałający rozprzestrzenianiu się zagrożeń, pochodzących z zarażonego komputera na inne jednostki w sieci. Z nowej wersji pakietu bezpieczeństwa firmy Symantec zadowoleni powinni być także użytkownicy aplikacji Mozilla Firefox - program ten jest wspierany przez wbudowany moduł ochronny przeglądarki. Dotychczas z jego zalet skorzystać mogli jedynie użytkownicy Internet Explorera Microsoftu.

Usprawniono moduł Norton Identity Safe. Dodano m.in. funkcję chroniącą użytkownika podczas grania w gry internetowe, podczas robienia zakupów w sieci lub gdy korzystasz z usług bankowych. Narzędzie umożliwia automatyczne wypełnianie formularzy elektronicznych, oczywiście na wyraźne żądanie użytkownika. Takie rozwiązanie to przede wszystkim ochrona przed programami przechwytującymi znaki wprowadzane na klawiaturze, ale także oszczędność czasu.

Norton Internet Security 2009 nie obciąża tak środowiska operacyjnego, jak starsze wersje pakietu. Kod oprogramowania został zoptymalizowany, co pozytywnie wpłynęło na wykorzystanie zasobów sprzętowych. NIS nie przeszkadza w normalnej pracy, skaner uruchamiany jest podczas bezczynności, co nie utrudnia użytkowania komputera. Tryb działania w tle jest aktywowany natychmiast, gdy uruchomisz zadanie, które wymaga większej mocy obliczeniowej od sprzętu niż podczas normalnej praca z systemem, np. gdy włączasz grę komputerową. Wówczas takie operacje, jak aktualizacja definicji wirusów czy alerty zostają tymczasowo zawieszone.

Nowy NIS sprawdza każdy proces systemowy. Jest to kolejne usprawnienie w wersji 2009. Ulepszono także moduł ochrony sieci domowej, m.in. udoskonalono obsługę sieci bezprzewodowych Wi-Fi, zarówno publicznych, jak i domowych.

Norton Internet Security 2009 doczekał się także usprawnień w module kontroli rodzicielskiej. Wprowadzone zostały indywidualne profile użytkowników z rozszerzoną kontrolą rodzicielską.

Interfejs użytkownika nowej wersji pakietu firmy Symantec jest bardzo podobny do edycji 2008. Opcje są pogrupowane w przejrzysty sposób, a liczne alerty pozwolą podjąć Ci natychmiastowe działanie, gdy tylko zostanie wykryte potencjalne zagrożenie. Warto także wspomnieć o fakcie, iż roczna subskrypcja, której sugerowana cena detaliczna wynosi 179,99 złotych obejmuje także bezpłatne wsparcie techniczne. Norton Internet Security 2009 z pewnością jest wart uwagi.

Plusy:

  • mniejsze zużycie zasobów systemowych
  • aktualizacje definicji wirusów co 5-15 minut
  • szybsze skanowanie dzięki technologii Norton Insight
  • krótki proces instalacji

Minusy:

  • wysoka cena
  • wsparcie jedynie dla systemów Windows XP oraz Windows Vista

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Norton Internet Security 2009 jest godnym polecenia pakietem zabezpieczającym komputer przed zagrożeniami z Internetu.