Norton Utilities for Mac 4.0

Norton Utilities for Macintosh Symanteca to standardowy zestaw do wyszukiwania danych ze skasowanych plików czy uszkodzonych dysków.


Norton Utilities for Macintosh (NUM) Symanteca to standardowy zestaw do wyszukiwania danych ze skasowanych plików czy uszkodzonych dysków. Wersja 4.0 pojawiła się dość późno.

Jest to pierwsza wersja NUM, obsługująca dyski systemu HFS+ (znany również jako Mac OS Extended Format), a premiera jej nastąpiła dopiero rok po pojawieniu się Mac OS-a 8.1, który oferował tę funkcję. Mimo tak długiego okresu przygotowań, produkt sprawia wrażenie nie dopracowanego.

Domowy doktor

Choć NUM 4.0 oferuje pakiet najróżniejszych opcji - od zabezpieczania systemu przed zawieszeniem, po szybkie wyszukiwanie plików - to sercem aplikacji jest Norton Disk Doctor (NDD), umożliwiający diagnozowanie i usuwanie problemów z nośnikami.

Norton Utilities for Mac 4.0

Makijaż intefejsu Disk Doctora 4.0 jest bardziej kolorowy niż w poprzedniej wersji, lecz, niestety, trudniejszy w obsłudze.

DD 4.0 ma piękny nowy interfejs, ale, niestety, brakuje mu kilku użytecznych skrótów klawiaturowych, dostępnych w poprzednich wersjach. Nie można już wybrać dysku poprzez proste wpisanie jego nazwy ani rozpocząć testowania przez wciśnięcie enter. Tego typu problemy mogą wydawać się trywialne, ale starzy użytkownicy uznają to za przeszkodę w częstym sprawdzaniu swoich dysków.

Wprowadzono istotną innowację: w łatwy sposób można nakazać aplikacji poprawić tylko część błędów - przedtem pytanie o poprawienie należało do gatunku "wszystko albo nic". Ale opcja ta nie została wprowadzona w sposób konsekwentny; nie ma możliwości przebadania wszystkich nośników i zajęcia się błędami po zakończeniu całej operacji. Trzeba podejmować decyzję oddzielnie do każdego błędu.

Diagnoza i reperacje

Jeśli chodzi o diagnozowanie i reperację, to NUM 4.0 wykazuje niedociągnięcia, świadczące o przedwczesnym skierowaniu go na rynek. Tuż po premierze pojawiły się narzekania użytkowników na sposób reperacji dysków formatowanych przy użyciu sterowników, nie pochodzących od Apple'a - po "reperacjach" nie można było ich odczytywać.

NDD 4.0 ma też problemy z poprawieniem błędu, powodowanego przez Norton Anti-Virus (NAV) 5.0 pod Mac OS-em 8.1. Symantec wypuścił wersję 4.01, która potrafi rozwiązać ten problem, a ponadto współpracuje z dyskami formatowanymi przy użyciu FWB Hard DiskToolkit 2.5.X. Ale nie uczyniono nic w sprawie współpracy z innymi sterownikami.

Można też mieć za złe producentowi, że nie dostarczył na płycie patcha, który wyeliminowałby błąd katalogu w NAV. Nie usuwa on wprawdzie powstałych błędów, ale powoduje, że nie będą się one powtarzać. Oczywiście, można go ściągnąć ze strony WWW Symanteca, ale przecież umieszczenie na płycie byłoby o wiele wygodniejszym rozwiązaniem.

Kilogramy zabezpieczeń

Kolejnym usprawnionym elementem NUM 4.0 jest rozszerzenie FileSaver, które śledzi usuwanie plików, zachowując krytyczne informacje w regularnych odstępach czasu, i okresowo skanuje dysk. Dodatkowo w wersji 4.0 dostarczono całkowicie nową opcję: możliwość szybkiego skanowania dysku po zawieszeniu się systemu lub nieodpowiednim zamknięciu.