Norwegia - sklepy wycofują brutalne gry komputerowe

Dwie duże norweskie sieci sklepów postanowiły wycofać ze swoich półek gry komputerowe zawierające brutalne elementy. Dotyczy to zwłaszcza tytułów, w które grał Anders Behring Breivik przed dokonaniem masakry w Oslo i na wyspie Utoya. Swoją decyzję motywują m.in. chęcią okazania szacunku ofiarom.

W swoim manifeście na 1 500 stron norweski zamachowiec napisał m.in. o tym, że jest uzależniony od gry w World of Warcraft, a Call of Duty: Modern Warfare 2 był kluczowym elementem jego przygotowań do zamachu terrorystycznego, w czasie którego zabił ponad 70 osób.

Norweskie sieci sklepów Coop Norway oraz Platekompaniet postanowiły usunąć wymienione przez mordercę gry ze swoich półek. Oprócz tego zniknęły z nich inne brutalne gry w łącznej liczbie 51. Są wśród niech m.in. Homefront, Sniper: Ghost Warrior i Counter-Strike: Source. Oprócz gier usunięto także zabawki w kształcie broni.

Sklepy postanowiły czasowo usunąć brutalne tytuły ze swojej oferty z uwagi na szacunek dla osób dotkniętych zamachem. Powszechna w społeczeństwie jest opinia, że brutalne gry mogą być przyczyną agresywnych zachowań i dlatego sklepy postanowiły podjąć takie kroki. Podają one, że w obecnej sytuacji naturalnym wydaje się im czasowe wstrzymanie sprzedaży tych produktów.

Wycofanie brutalnych gier ze sklepów jest ich suwerenną decyzją i nie ma związku z postanowieniami rządu. Nie wszystkie sklepy się z nią zgadzają i nadal w wielu miejscach w Norwegii można znaleźć gry tego typu na półkach sklepowych.