Notebook dla komandosa

Nowy komputer przenośny firmy Itronix można spokojnie nazwać notebookiem do zastosowań ekstremalnych. GoBook XR-1 został bowiem wyposażony w obudowę zabezpieczającą przed wieloma rodzajami uszkodzeń mechanicznych, jak również w funkcje ułatwiające korzystanie z niego w trudnych warunkach środowiskowych.

Procesorem głównym notebooka jest dwurdzeniowy układ Intel Core Duo taktowany zegarem 1,83 GHz z magistralą FSB 667 MHz i 2MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Za obsługę grafiki odpowiada karta ATI Radeon Mobility X300 (32 MB pamięci dedykowanej). Dane można składować na 40-gigabajtowym dysku twardym (opcjonalnie dostępny jest HDD o pojemności dwukrotnie większej). Komputer został także wyposażony 512 MB pamięci operacyjnej (z możliwością rozszerzenia). Całość zamknięta jest w obudowie o wymiarach 300 x 245 x 50 mm. Waga notebooka wynosi 3,1 kg.

Notebook dla komandosa

Itronix GoBook XR-1

Urządzenie zapewnia kilka rodzajów komunikacji, zarówno przewodowej (za pomocą modemu 56 kbps V.92 i kabla 10/100/1000 Ethernet LAN), jak również bezprzewodowej (poprzez kartę Wi-Fi 802.11a/b/g, moduł Bluetooth, UMTS/HSDPA/EV-DO i 12-kanałowy system GPS). GoBook XR-1 obsługuje system bezpieczeństwa danych Trusted Platform Module 1.2. Warto także wspomnieć o trybie Stealth Boot, w którym system uruchamiany jest i pracuje bez żadnych dźwięków.

Dysk twardy notebooka można łatwo wymontować, co pozwala na skorzystanie z zapisanych na nim danych w przypadku uszkodzenia innych podzespołów. Korzystanie z komputera w niskich temperaturach ułatwia opcjonalny podgrzewacz dysku twardego i wyświetlacza. 12,1-calowy ekran LCD jest też pokryty kilkuwarstwową powłoką antyrefleksyjną, ułatwiającą z kolei używanie komputera przy dużym nasłonecznieniu. Przenoszenie notebooka ułatwia zamontowany w obudowie uchwyt.

Komputer sprzedawany jest z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows XP Professional. Niestety nie należy do najtańszych. Za model w podstawowej konfiguracji należy zapłacić 4900 dolarów.

Dystrybucją produktów Itronix w Polsce zajmuje się firma Passus.