Notebook jak hotspot dzięki niedokończonej funkcji w Windows 7

Nomadio, firma programistyczna z Filadelfii, stworzyła oprogramowanie, z którego pomocą można zmienić dowolny notebook w bezprzewodowy punkt dostępowy, udostępniający innym urządzeniom z obsługą Wi-Fi połączenie internetowe.

Aplikacja nosi nazwę Connectify. Wykorzystuje obecną w nowym systemie operacyjnym Microsoftu funkcję "wirtualnego Wi-Fi". Działanie mechanizmu polega na dzieleniu bezprzewodowej karty pomiędzy wiele adapterów wirtualnych.

"Rok temu Microsoft często opowiadał o tej funkcji, nazywając ją ważnym elementem systemu Windows 7. Wsparcia dla sterowników jednak nie ukończono. Kod niskiego poziomu tam [w Windows 7 - red.] jest, ale rzeczy związane ze sterownikami - już nie. Brak też aplikacji lub ustawienia, aby tę funkcję włączyć" - przekonuje Alex Gizis, prezes Nomadio.

Za pośrednictwem programu urządzenia obsługujące komunikację bezprzewodową łączą się z notebookiem, który pełni w tym układzie rolę software'owego rutera. Narzędzie szyfruje dane wymieniane między urządzeniami za pośrednictwem algorytmu WPA2-Personal (AES).

Komputer, który ma działać jako hotspot musi pracować pod kontrolą systemu Windows 7. Łączenie się z Siecią za pośrednictwem Connectify możliwe jest z dowolnego urządzenia z modułem Wi-Fi (komputery PC z Windows XP czy Vistą, Maki, smartfony).

Connectify obecnie znajduje się w fazie beta. Program jest bezpłatny, ale do jego pobrania ze strony producenta wymagana jest rejestracja. Wydanie finalne aplikacji, o pełnej funkcjonalności, będzie prawdopodobnie płatne; producent rozważa oferowanie równolegle wersji uboższej w funkcje, ale za to darmowej. Ukończenie prac nad programem ma nastąpić w ciągu najbliższych sześciu tygodni.

System Mac OS X oferuje podobną funkcjonalność - można ją znaleźć w ustawieniach Internet Sharing.

Więcej informacji: Connectify