Notebook kontra netbook

Niedrogi notebook i netbook różnią się istotnie budową i wyposażeniem. Na przykładzie reprezentatywnych przedstawicieli obu kategorii - notebooka Samsunga i netbooka Asusa prezentujemy rozwiązania stosowane w poszczególnych urządzeniach.


Jako materiał porównawczy dla typowego netbooka prezentujemy notebook Samsung R522, oferowany za prawie 2850 zł. Taki komputer dysponuje ekranem o 15,6-calowej przekątnej i oczywiście jest znacznie większy.

Notebook kontra netbook

Samsung R522 (NP-R522-FA01PL)

Typowy 15,6-calowy wyświetlacz LCD oferuje rozdzielczość 1200x800 pikseli. Wielkość ikony (rozmiar średni) w systemie operacyjnym Vista na ekranie to ok. 1,8 cm.

Zestawienie: przenośny

Porty

Notebook kontra netbook

Porty

Większe gabaryty i wydajniejsze komponenty sprawiają, że typowy notebook jest o wiele lepiej wyposażony w porty rozszerzeń niż netbook. Na zdjęciu widać m.in. wyjście audio-wideo HDMI, wyjście VGA, gniazdo kart rozszerzeń Express Card oraz port eSATA, pozwalający na wygodne podłączenie najwydajniejszych twardych dysków zewnętrznych.

Procesor

Notebook kontra netbook

Procesor

Producenci niedrogich notebooków najczęściej stawiają na platformę Intela z procesorami o częstotliwości taktowania ok. 2 GHz. Są to modele Core 2 Duo lub tańsze Dual-Core. Nowość to jednordzeniowe Intel Core 2 Solo U3500 1,4 GHz, mniej wydajne, lecz bardzo energooszczędne.

Klawiatura

Notebook kontra netbook

Klawiatura

Ma zazwyczaj większe przyciski niż w netbooku, co sprawia, że zwłaszcza osobom o większych dłoniach lepiej będzie się na niej pracowało. W przykładowym Samsungu klawiatura ma 29,5 cm długości i 10,5 cm szerokości, a przyciski po 1,9 cm.