Notebook z dwoma wyświetlaczami od Asusa

Koncern Asus stworzył komputer przenośny, wyposażony w dwa kolorowe wyświetlacze LCD - informuje serwis CNet UK, którego dziennikarze mieli okazję przyjrzeć się urządzeniu z bliska. Asus W5Fe zaprojektowany został z myślą o pracy pod kontrolą systemu Windows Vista, który ma obsługiwać notebooki z dwoma ekranami.

Notebook z dwoma wyświetlaczami od Asusa

Asus W5Fe (fot. CNet UK).

Idea "dwuwyświetlaczowego" komputera przenośnego została przedstawiona kilka lat temu przez Intela (był to tzw. projekt Newport). Dwa wyświetlacze montowane w takim notebooku mają dwa różne zadania. Wyświetlacz podstawowy, umieszczony tradycyjnie nad klawiaturą, służy do pracy (korzystania z poczty, edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego czy przeglądania stron WWW) i rozrywki (oglądania filmów czy gier). Ekran dodatkowy, umieszczony po drugiej stronie pokrywy, jest zdecydowanie mniejszy - użytkownik może na nim zobaczyć bez otwierania notebooka, czy dostał nową pocztę lub czy ktoś nie przesyła wiadomości tekstowej, a także np. kontrolować odtwarzanie muzyki.

Co ważne, do niektórych zadań - np. odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć czy uruchamiania prostych gier - nie będzie konieczne uruchamianie systemu Windows. Jest to możliwe dzięki systemowi o nazwie PortalPlayer Prefacje (jego oficjalna nazwa rynkowa w momencie premiery Windows Vista będzie brzmiała Windows SideShow). Przedstawiciele Asusa zapowiadają, że komputer uruchomiony w tym trybie będzie wyjątkowo energooszczędny - zastosowana w W5Fe bateria ma wystarczyć na "setki godzin pracy".

Dokładnej specyfikacji, ceny oraz daty rynkowej premiery notebooka na razie nie podano (aczkolwiek pewne jest, że pojawi się on w sklepach dopiero po premierze systemu Windows Vista).

Więcej informacji: CNet UK.