Notebooki

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat komputery przenośne przejdą podobną drogę, jak telefony komórkowe, zastępujące obecnie telefony stacjonarne. Niedługo nie będzie powodu, aby kupować komputer stacjonarny - niewielki notebook stanie się bowiem jego 100-procentowym odpowiednikiem.

Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat komputery przenośne przejdą podobną drogę, jak telefony komórkowe, zastępujące obecnie telefony stacjonarne. Niedługo nie będzie powodu, aby kupować komputer stacjonarny - niewielki notebook stanie się bowiem jego 100-procentowym odpowiednikiem.

Najszybsze notebooki od zawsze ustępowały pod względem wydajności najnowszym komputerom stacjonarnym. Zbyt duży pobór mocy procesorów oraz podzespołów, takich jak układy graficzne, uniemożliwiał konstruowanie laptopów, które pracowałyby długo na wbudowanych akumulatorach. Należało czekać, aż producenci procesorów opracują kolejne generacje, tym razem mobilnych wersji jednostek obliczeniowych. Jednak ustępowały one wydajnością procesorom tradycyjnym. Obecnie najszybszy procesor typu Mobile to 1,7 GHz, natomiast w komputerach stacjonarnych montowane są jednostki taktowane z częstotliwością 2,4 GHz. Mimo że laptopy pod względem możliwości zbliżają się do komputerów domowych, trudno jednak sobie wyobrazić, aby w najbliższym czasie zrównały się z nimi.

Większość producentów podzieliła sprzedawane produkty na trzy grupy: ekonomiczną, zaawansowaną i profesjonalną.

W klasie ekonomicznej przeważają laptopy z procesorami Celeron, z matrycą czternastocalową lub mniejszą. Takie notebooki mają zazwyczaj 128 MB pamięci oraz prostą kartę graficzną. W wielu przypadkach karta nie dysponuje własną pamięcią, a jedynie korzysta z komputerowego RAM-u. Rozwiązanie to, oprócz cenowych zalet, ma też dwie istotne wady. Po pierwsze, jeżeli chcesz przydzielić karcie 8 MB musisz pogodzić się z faktem, iż z Twoich np. 128 MB pozostanie jedynie 120 MB. Po drugie, powolny transfer danych pomiędzy pamięcią RAM a kartą graficzną znacznie obniża wydajność.

Grupa zaawansowana charakteryzuje się wydajnymi procesorami, takimi jak Pentium III lub nawet Pentium 4. Producenci nie oszczędzają zazwyczaj na pamięci oraz twardych dyskach. Rzadko z kolei pojawiają się nagrywarki, nie wspominając o modułach typu combo. Większość modeli z tej grupy, otrzymanych przez nas do testów, wyposażona była w złącze FireWire. W klasie profesjonalnej jest wiele nowinek technicznych, dodatków czy np. takich elementów jak dwa twarde dyski. Wyświetlacze w większości przypadków są 15-calowe i prezentują obraz doskonałej jakości. Nie zapomniano również o zabezpieczeniach uniemożliwiających uruchomienie komputera przez osoby niepowołane.

Osobną grupę stanowią subnotebooki. Aby uzyskać mniejsze rozmiary, okrojono w nich wielkość , a także zastosowano zewnętrzne napędy CD/DVD/FDD. Jeśli bardzo często korzystasz na przykład z napędu CD, wówczas wielokrotne podłączanie go poprzez kabel do laptopa jest mocno uciążliwe.

Klawiaturę w notebooku Fujitsu-Siemens Celsius można odłączyć. Z komputerem komunikuje się ona bezprzewodowo, wykorzystując moduł Bluetooth.

Klawiaturę w notebooku Fujitsu-Siemens Celsius można odłączyć. Z komputerem komunikuje się ona bezprzewodowo, wykorzystując moduł Bluetooth.

W testach redakcyjnych podzieliliśmy notebooki na trzy kategorie - kryterium podziału była cena. Urządzenia z grupy ekonomicznych nie mogły przekroczyć 8000 zł, klasa zaawansowana musiała zmieścić się w przedziale 8000-12000 zł, natomiast grupa profesjonalna to komputery powyżej 12000 zł. W tej ostatniej nie ustaliliśmy górnej granicy, dzięki czemu mogliśmy przedstawić modele rewelacyjne pod względem wydajności czy wyposażenia. Pojawiły się w niej czytniki linii papilarnych, kart pamięci, zdejmowane klawiatury, napędy typu combo.

Standardem dla wszystkich grup była wbudowana karta sieciowa, modem oraz port podczerwieni. W droższych egzemplarzach postawiono także na obsługę bezprzewodowej sieci typu W-LAN. Do niektórych laptopów możliwe okazało się podłączenie urządzeń przenośnych poprzez Bluetooth. Rozwiązanie to wśród producentów notebooków przyjmowane jest niezbyt chętnie, m.in. z powodu zbyt wolnego transferu danych.

Wiele urządzeń wyposażono w stacjonarną wersję jednostek obliczeniowych, co odbiło się na wynikach testów baterii.

Niedługo pojawią się komputery przenośne wyposażone w procesory Pentium 4-Mobile. W naszych testach znalazł się jeden model (IPC WebNote) z P4, jednak była to wersja stacjonarna. Taktowanie jego zegara z częstotliwością wynoszącą aż 1,7 GHz musi budzić podziw, proporcjonalny do przerażenia związanego ze straszliwie szybkim "pożeraniem" baterii.

Notebooki inne niż zwykle

Procesory SPARC, niezwykle wytrzymałe obudowy czy bezprzewodowe klawiatury - to wszystko zostało wykorzystane w specjalnych laptopach. Procesory SPARC znajdują zastosowanie w wydajnych stacjach roboczych lub serwerach. Okazuje się jednak, że nie tylko w nich. Ciekawy przykład to Naturetech, laptop, którego sercem jest jednostka Ultra SPARC IIe, czyli procesor przeniesiony wprost z bardzo wydajnych stacji roboczych.

Mimo swojej wyjątkowości (jest pierwszym tego typu komputerem przenośnym), notebook ten na pierwszy rzut oka wyróżnia się jedynie w pełni metalową obudową. To jednak pozory. Procesor umieszczony w notebooku taktowany jest zegarem z częstotliwością 500 MHz. Nie można jednak porównywać go z Pentium 500 MHz, gdyż SPARC prezentuje zupełnie inne podejście do konstrukcji procesorów - wykorzystuje architekturę RISC zamiast CISC, stosowanej w produktach Intela i AMD. Poza tym Ultra SPARC IIe jest jednostką 64-bitową, a takie rozwiązania Intel i AMD dopiero wprowadzają.

Aby móc pracować na laptopie firmy Naturetech, trzeba mieć system Solaris firmy Sun lub inny do 64-bitowych procesorów SPARC, taki jak SuSe Linux Enterprise Edition. Wszystkie programy, jakich używać będzie posiadacz tego laptopa, również muszą zostać napisane specjalnie do procesora SPARC. To sprawia, że Naturetech staje się narzędziem wyłącznie dla profesjonalistów, którzy dysponują już stosownymi aplikacjami. Dla przeciętnego użytkownika Naturetech będzie całkowicie bezużyteczny.

Pomijając procesor, pozostałe elementy są standardowe: twardy dysk o pojemności 20 GB, pamięć operacyjna o maksymalnej pojemności 1024 MB, napęd combo DVD/CD-RW, wbudowana karta sieciowa, modem i nawet karta muzyczna. Do tego dochodzi 15-calowa matryca pracująca w rozdzielczości 1400x1050.

Warunki ekstremalne

Komputer przenośny wraz z tabletem graficznym, czyli IBM TransNote.

Komputer przenośny wraz z tabletem graficznym, czyli IBM TransNote.

Na laptopie nie zawsze pracuje się w komfortowych pomieszczeniach, a użytkownicy nie zawsze są uważni. Aby ochronić cenne narzędzia pracy, Panasonic opracował ToughBook, "pancerną" wersję komputera przenośnego. Choć najszybszy laptop z tej serii wyposażony jest jedynie w procesor 700 MHz, to cenić w nim należy przede wszystkim wytrzymałość.

Obudowa wykonana została z metalu. Porty takie jak USB, LPT czy IrDA schowano za metalową przesłoną, która chroni je przed zakurzeniem. Zdejmuje się ją tylko wtedy, gdy porty będą wykorzystywane. Podobnie sytuacja wygląda z napędami CD czy FDD. Cała obudowa pochłania drgania i wstrząsy, które mogłyby uszkodzić 13-calowy wyświetlacz lub urządzenia wewnętrzne. Dodatkowo twardy dysk opakowano w specjalną osłonę i zalano hydrożelem. Ostatnie rozwiązanie sprawia, że dysk pływa w gęstej cieczy i może przetrwać upadek komputera z wysokości nawet około metra.

ToughBook jest masywny - waży około 4 kg. W obudowie znajduje się rączka pozwalająca na przenoszenie go bez torby. Ten pancerny komputer przenośny kosztuje, bagatela, około 25 000 zł. Osobom, które pracują w trudnych warunkach, wydatek ten szybko się jednak zwróci, gdyż ToughBook przetrwa niejeden tradycyjny notebook.