Notebooki

Komputery przenośne cieszą się dziś dużą popularnością i pod względem wzrostu sprzedaży zdecydowanie biją modele stacjonarne. Jednak zanim kupisz laptop, musisz zadać sobie pytanie, do czego będzie ci potrzebny i jaką kwotę jesteś w stanie na niego przeznaczyć.


Komputery przenośne cieszą się dziś dużą popularnością i pod względem wzrostu sprzedaży zdecydowanie biją modele stacjonarne. Jednak zanim kupisz laptop, musisz zadać sobie pytanie, do czego będzie ci potrzebny i jaką kwotę jesteś w stanie na niego przeznaczyć.

Zacznijmy od sprawy podstawowej: czy faktycznie będziesz wędrował z notebookiem pod pachą? Jeśli tak, to właściwie nie masz alternatywy, ponieważ liczą się tylko maszyny z Pentium M lub Celeronem M - procesorami, które mimo niskich częstotliwości taktowania zapewniają świetną wydajność. Ponadto komputery wyposażone w te układy mają niewielkie gabaryty i wagę oraz bardzo długo pracują na baterii. Jednak i tu musisz się zastanowić, jako że oferowane są dwie odmiany Pentium M: starsze z jądrem Banias (1 MB pamięci podręcznej L2, częstotliwości 1,3 do 1,7 GHz) i nowe z jądrem Dothan (cache 2 MB, 1,5 do 2 GHz). Dzięki większej pamięci podręcznej Dothany są szybsze od poprzedników, ale w niektórych laptopach skracają czas pracy na baterii (w innych maszynach różnice w zużyciu akumulatora są minimalne). Wkrótce problem wyboru między Baniasem a Dothanem zapewne zaniknie w drodze naturalnej ewolucji, gdy Intel wycofa starsze układy - już teraz nowe CPU kosztują producentów notebooków tyle samo, co dotychczasowe procesory.

W przypadku komputerów, które rzadko będą przenoszone, można spokojnie postawić na maszyny wyposażone w stacjonarne lub mobilne wersje Athlona XP albo Pentium 4. W najtańszych notebookach wybór ograniczony jest właściwie do konstrukcji opartych na Celeronie.

Notebooki wykorzystujące powyższe procesory są, co prawda, dość nieporęczne, głośne i w przeważającej mierze krótko działające na baterii (w porównaniu do urządzeń z Pentium M), ale oferują świetną wydajność w przypadku zastosowań typowo rozrywkowych (gry, multimedia).

Grać czy nie grać?

Gdy zamierzasz grać, to notebook zdecydowanie musi być wyposażony w zaawansowany układ graficzny z własną pamięcią RAM, np. ATI Mobility Radeon 9700. Rozwiązania zintegrowane, takie jak Intel Extreme Graphics 2, SiS 650 czy ATI Mobility Radeon 9000, są wystarczająco szybkie do większości zastosowań biurowych, oglądania i edycji filmów oraz części prac graficznych, jednak pamięć RAM współdzielona z systemem i brak obsługi DirectX 9 nie zapewni przyjemnych wrażeń z nowych gier. Nawet jeśli nie jesteś fanem gier, ale lubisz filmy DVD bądź często masz do czynienia z rozbudowanymi arkuszami kalkulacyjnymi, przyda ci się szeroki ekran panoramiczny, na którym wygodniej się pracuje i ogląda kinowe produkcje.

Napędy - twardy dysk i nagrywarka - są podzespołami ściśle powiązanymi z potrzebami użytkownika, choć twardziele mogą różnić się nie tylko pojemnością, lecz także szybkością obrotową (oczywiście im wyższa, tym lepiej). W najtańszych modelach dominują zwykłe czytniki CD lub DVD. Droższe laptopy zazwyczaj wyposażone są w napędy combo (nagrywarka CD-RW z czytnikiem DVD), ale coraz powszechniejsze stają się nagrywarki DVD przynajmniej jednego formatu.

Mimo że obsługa bezprzewodowych sieci WiFi jest dziś chlebem powszednim (najczęściej w podwójnym standardzie 802.11b/g), zdarzają się modele - i to niekoniecznie najtańsze - niemające odpowiedniego modułu. Na szczęście za 300 zł możesz sam dokupić bezprzewodowy interfejs - wielosystemowy (np. a/b/g) i podłączany do gniazda USB lub PC Card.

Opcje komunikacyjne, a więc wszelkiego rodzaju porty, są oczywiście tym bogatsze, im droższy notebook. Jednak wszędzie standardem jest USB (choć czasem zdarza się w wersji 1.1), gniazda modemu i sieci LAN oraz wyjście VGA. Warto dobrze przyjrzeć się portom, by uniknąć przykrych niespodzianek z niemożnością podłączenia posiadanych urządzeń zewnętrznych, np. drukarki czy nawet klawiatury - gniazda PS/2 i szeregowe są już rzadkością, a złącze równoległe także powoli odchodzi do lamusa.

Fujitsu-Siemens Celsius H210

Informacje: Fujitsu-Siemens Computers,http://www.fujitsu-siemens.com.pl , tel. (22) 5774700

Cena: 12 999 zł

Notebooki
Gdy w grę wchodzą specyficzne, zaawansowane zastosowania notebooka, np. w programowaniu, architekturze czy projektach inżynierskich, nawet najlepsze maszyny o szybkich procesorach i modułach graficznych mogą okazać się niewystarczające. Do takich prac stworzono model Celsius H210 firmy Fujitsu-Siemens. Komputer ten oferuje potężną moc obliczeniową, której dotychczas przetestowane w naszym laboratorium urządzenia nie dorównują. Pentium M 2 GHz z jądrem Dothan w połączeniu z 1 GB RAM, układem graficznym ATI Fire GL T2 ze 128 MB pamięci i twardym dyskiem 80 GB 5400 obr./min dają wydajność, jakiej konkurenci mogą tylko pozazdrościć: w testach MobileMark2002 Celsius H210 uzyskał rekordowe w historii rezultaty szybkości (214 pkt., czas reakcji 0,92 s), zaś moduł grafiki okazał się niepokonany w 3DMark2001 SE wśród laptopów za ponad 8000 zł. W porównaniu do innych modeli z Pentium M pewnym minusem H210 jest natomiast dość krótki czas pracy na baterii - około 220 minut.

Wydajność to jeszcze nie wszystko, czym Celsius może się pochwalić. Na uznanie zasługuje doskonałej jakości ekran 15-calowy o rozdzielczości aż 1600x1020 pikseli, dzięki któremu wyświetlane obrazy są ostre i bardzo szczegółowe. Do tego dochodzi bogactwo portów (wszystkie rodzaje oprócz wyjścia optycznego; ponadto gniazdo PC Card typ III), zwielokrotnione dołączanym do pakietu modułem replikatora, a także sieć LAN 1 Gb/s, WiFi b/g, Bluetooth i IrDA. Szkoda tylko, że napęd optyczny to zwykłe combo, zaś czytnik kart pamięci obsługuje jedynie format SD/MMC.

Dzięki bogatemu wyposażeniu, wysokiej wydajności i 3-letniej gwarancji FSC Celsius H210 zajął pozycję zdecydowanego lidera wśród notebooków w cenie powyżej 8000 zł.

Procesor: Pentium M Dothan 2 GHz

Pamięć: 1024 MB

Układ graficzny: ATI Fire GL T2 128 MB

Waga: 3,2 kg

ICom PrestigeBook 8500

Informacje: InterCom,http://www.icom-computer.pl ,tel. (81) 7498511

Cena: 7662 zł

Notebooki
W naszym październikowym rankingu komputerów przenośnych ze średniej klasy cenowej (5 do 8 tys. zł) ta elegancka maszyna z panoramicznym ekranem musiała ostro walczyć o najlepszą opłacalność z Acerem TravelMate 292ELMi - notebookiem z pogranicza kategorii najtańszej. O ile Acer kusi przede wszystkim rewelacyjną ceną 5300 zł w stosunku do wydajności i wyposażenia (m.in. w nagrywarkę DVD), to ICom PrestigeBook 8500 jest przykładem okazji wśród droższych maszyn. Tak naprawdę masz do czynienia z bardzo udaną konstrukcją Asusa z serii M6N, jednak o kilkaset złotych tańszą od oryginału.

Szeroki ekran o przekątnej 15,4 cala i rozdzielczości 1440x800 to nie jedyna zaleta laptopa IComu. Stylowa srebrna obudowa o wyjątkowo niewielkich gabarytach mieści także procesor Pentium M 1,7 GHz (w starszej wersji Banias, a więc z 1 MB cache'u), 512 MB RAM, grafikę ATI MR9600 z 64 MB pamięci, twardy dysk 40 GB 5400 obr./min i wyjmowany na gorąco napęd optyczny combo 24/24/24/8. Dziwi pewna niekonsekwencja w modułach sieciowych: notebook wyposażono w nowoczesny kontroler LAN 1 Gb/s, lecz bezprzewodowe WiFi pracuje tylko w standardzie 802.11b (większość konkurentów obsługuje b/g).

Wydajność PrestigeBooka 8500 jest bardzo wysoka, dorównująca maszynom wyposażonym w Dothany. Niestety, czas pracy na baterii należy uznać za niezadowalający - 186 minut przy dużym obciążeniu aplikacjami to zbyt niski wynik jak na maszynę z Pentium M. Panoramiczny ekran nie wydaje się usprawiedliwieniem tego stanu rzeczy. ICom cechuje się też dwoma dodatkami, które ucieszą miłośników muzyki i dobrego dźwięku: autonomicznym odtwarzaczem CD (pozwala na słuchanie płyt bez włączania komputera) i czterema głośnikami.

Procesor: Pentium M 1,7 GHz

Pamięć: 512 MB

Układ graficzny: ATI Mobility Radeon 9600 64 MB

Waga: 2,6 kg

LG Xnote LS50A-AR6Y

Informacje: LG Electronics,http://www.xnote.pl , tel. (22) 6061450

Cena: 4999 zł

Notebooki
Najtańsze notebooki, a więc w cenie do 5 tys. zł, są w przeważającej mierze prostymi konstrukcjami, opartymi na stacjonarnych wersjach Celeronów. Z tego powodu nie są komputerami ani szybkimi, ani przesadnie wygodnymi w podróży (ich waga przekracza zwykle 3 kg, a czas pracy na baterii wynosi przeciętnie 150 minut), nie mówiąc o walorach estetycznych. Tymczasem najtańszy laptop w ofercie koreańskiej firmy LG, model Xnote LS50A-AR6Y za 4999 zł, pokazuje, iż nawet w klasie ekonomicznej można znaleźć coś wydajnego i naprawdę przenośnego, a przy tym miłego dla oka.

Sercem cienkiego (31 mm) i lekkiego (tylko 2,4 kg) Xnote jest, co prawda, także procesor Celeron 1,3 GHz, ale w wersji M - nieco zubożonej odmianie świetnego Pentium M (układy różnią się wielkością pamięci podręcznej L2: Pentium M, w zależności od jądra, ma 1 lub 2 MB cache, natomiast Celeron M - tylko 512 KB). Jednostce centralnej towarzyszą 256 MB RAM, twardy dysk 40 GB i zintegrowany układ graficzny Intela. Konfigurację uzupełnia napęd optyczny combo 24/24/24/8, 15-calowy ekran, trzy złącza USB 2.0 i gniazdo PC Card typu I/II. Zabrakło, niestety, łączności bezprzewodowej: portu IrDA bądź modułu WiFi.

Xnote uzyskał świetne wyniki wydajności i czasu pracy na baterii w programie testowym MobileMark2002 - wśród najtańszych notebooków lepszymi rezultatami może pochwalić się jedynie Acer TravelMate 292ELMi z tym samym procesorem, układem graficznym i twardym dyskiem, lecz dwukrotnie większą pamięcią. Jednak za sprawą m.in. rekordu 3DMark2001 SE laptop LG otrzymał wyższą ogólną ocenę wydajności niż rywal. Acer jest ponadto o 300 zł droższy od Xnote, choć ma też bogatsze wyposażenie, m.in. nagrywarkę DVD i moduł WiFi b/g.

Procesor: Celeron M 1,3 GHz

Pamięć: 256 MB

Układ graficzny: Intel Extreme Graphics 2

Waga: 2,4 kg

Asus W1000N

Informacje: Comes,http://www.comes.com.pl , tel. (71) 7929300

Cena: 9880 zł

Notebooki
Komputery przenośne służą nie tylko do pracy - Asus W1000N jest tego najlepszym przykładem. Już pierwszy rzut oka na tę maszynę sugeruje, że masz do czynienia z niebanalnym sprzętem: stylowa srebrna obudowa o obłych kształtach zaskakuje oryginalnym mechanizmem mocowania wieka, dzięki któremu ekran podnosi się lekko. Ze względu na nietypowe zawiasy wszystkie złącza przeniesiono na bok obudowy i ukryto pod pokrywą.

Jeśli już o złączach mowa, to Asus oferuje coś bardzo interesującego: koncentryczne wejście antenowe sygnału TV, wejście AV, wyjście S/PDIF i słuchawkowe z wirtualnym dźwiękiem dookólnym. Opcjonalnie W1000N wyposażony jest bowiem w tuner TV i oprogramowanie Mobile Theater, dzięki którym na panoramicznym ekranie (15,4 cala, 1400x800) można oglądać programy telewizyjne i filmy z zewnętrznych źródeł analogowych, np. kamery VHS. Mobile Theater pozwala też przeglądać telegazetę i rejestrować programy na twardym dysku dokładnie tak, jak robisz to w magnetowidzie (włącznie z nagrywaniem planowym), a dołączony pilot na podczerwień i wyświetlacz LED umieszczony z przodu obudowy zamieniają laptop w prawdziwy telewizor.

Co jeszcze znajdziesz w W1000N? Procesor Pentium M 1,6 GHz, 512 MB RAM, twardy dysk 60 GB (5400 obr./min), moduł graficzny ATI MR9600 z 64 MB pamięci oraz nagrywarkę DVD+RW. Wśród "typowych" portów znalazły się trzy gniazda USB 2.0, jedno FireWire, IrDA, WiFi 802.11b/g, gniazdo PC Card typ I/II i czytnik kart pamięci MS/SD/MMC.

Wydajność Asusa jest bardzo wysoka (trzecia lokata w kategorii najdroższych modeli), lecz szybkość wykonywania zadań i czas pracy na baterii zależą od ustawień oprogramowania Power4 Gear, które inteligentnie zarządza energią w laptopie.

Procesor: Pentium M 1,6 GHz

Pamięć: 512 MB

Układ graficzny: ATI Mobility Radeon 9600 64 MB

Waga: 3,2 kg