Notebooki Lenovo z HD-DVD i Blu-ray

W przyszłym roku do notebooków Lenovo trafią napędy przyszłej generacji optycznych nośników pamięci masowych. W maszynach chińskiego producenta zobaczymy więc HD-DVD i Blu-ray. Poinformował o tym Arimasa Naitoh, odpowiedzialny za rozwój linii ThinkPad.

Naitoh, który od 1974 roku pracuje nad notebookami, najpierw w IBM-ie, a obecnie w Lenovo, potwierdził, że jego firma wspiera obie konkurujące ze sobą platformy. Dodał przy tym, że oferowana przez większość nagrywarek Blu-ray prędkość zapisu 1x jest pewnym problemem, ale w przyszłym roku powinny pojawić się bardziej wydajne urządzenia.

Zastosowanie napędów Blu-ray i HD-DVD to nie jedyne nowości, których można oczekiwać. Zdaniem Naitoha w przyszłym roku na rynek trafią notebooki z 4-gigabajtową pamięcią operacyjną i dyskami twardymi zdolnymi przechować ponad 200 GB danych. Ponadto mają pojawić się też baterie, które umożliwią ośmiogodzinną pracę.

Komputery Lenovo, które zadebiutują w przyszłym roku będą również wykorzystywały standard łączności bezprzewodowej 802.11n, który pozwala na przesył danych z prędkością do 600 megabitów na sekundę.