Notebooki Samsunga na torturach

Koreański koncern produkuje niemal wszystko, co związane z AGD, RTV i PC. I choć dotychczas nie było nam dane się o tym przekonać, sprzedaje również notebooki. Od marca komputery przenośne Samsunga są dostępne w Polsce, więc nie mogły ich ominąć tortury zadawane przez laboratorium PCWK. Debiut firmy był udany - firma od razu wprowadziła kilka serii notebooków przeznaczonych dla różnych klientów, od taniej, podstawowej R60plus stanowiącej podstawę oferty promocyjnej marketów elektronicznych, przez biznesowe P500, X22 i Q45 po R70 i R700 dla miłośników gier i multimediów.

Podjęcie decyzji o dystrybucji laptopów w naszym kraju zajęło azjatyckiemu gigantowi wiele lat. W tym czasie w Polsce oficjalnie pojawiły się m.in. urządzenia firmowane przez jego największych rywali: LG oraz Sony. Samsung zwlekał, bo - jak powiedzieli przedstawiciele firmy - czekano aż rynek dojrzeje. Znając taktykę koncernu, można przypuszczać, że chodziło po prostu o osiągnięcie sprzedaży liczonej w dziesiątkach tysiącach sztuk nawet przy niewielkim, kilkuprocentowym udziale w notebookowym torcie. W przeciwnym wypadku Koreańczykom mogło się najzwyczajniej nie opłacać budowanie zaplecza związanego z dystrybucją kolejnej rodziny produktowej. Powstaje tylko pytanie, czy decyzja nie zapadła za późno, gdy obecni w Polsce od lat producenci są głęboko okopani na swych pozycjach i wyrwanie im choćby części zdobyczy nie będzie bardzo trudne.

Samsung ma kilka mocnych atutów: bardzo znaną markę (aczkolwiek nierówną renomę w poszczególnych grupach produktów), maksymalnie rozwiniętą sieć dystrybucyjną, doświadczenie w IT oraz solidne podstawy do prowadzenia agresywnej polityki cenowej (masowa produkcja, własne podzespoły). Ale podobnym orężem dysponuje LG, któremu jednak nie udało się odegrać większej roli na polskim rynku laptopów.

Strzały seriami

Oczywiście my także przystąpiliśmy do ofensywy, zabierając część sprzętu do testów. Niestety, nie udało nam się przygarnąć R60plus do naszego rankingu najtańszych modeli, który znajdziecie w czerwcowym numerze PCWK, ponieważ wkrótce po premierze Samsung rozpoczął odświeżanie swych laptopów, montując w nich m.in. nowe, 45-nanometrowe procesory Intela (T8x00 i T9x00). W momencie ukazania się magazynu w kioskach R60plus w pierwotnej konfiguracji byłby już historią. Nieco inaczej rzecz się ma z modelami Q45 i X22, które trafiły do naszego laboratorium. One również zostaną wyposażone w Penryny, ale testowane konfiguracje oparte na 60-nanometrowych CPU pozostaną w ofercie.


Zobacz również