Notebooki Toshiby rozpoznają nasze twarze

Do sprzedaży trafiają najnowsze notebooki firmy Toshiba. Wśród funkcji, na które producent zwraca szczególną uwagę, znalazł się m.in. system rozpoznawania twarzy. Dostępny on jest we wszystkich nowych komputerach z serii Toshiba Satellite L300, A300, P300, U400 a także komputerach z biznesowej serii Satellite Pro L300, A300, P300, U400.

O zamiarze poszerzenia sklepowej oferty komputerów przenośnych Toshiba poinformowała na początku kwietnia na zorganizowanej w tym celu konferencji prasowej, gdzie zaprezentowano premierowe modele. Wszystkie nowe "satelity" charakteryzują się tymi samymi rozwiązaniami, podstawowym czynnikiem wyróżniającym je od siebie jest tylko rozmiar matrycy LCD.

Za bezpieczeństwo danych przechowywanych na dysku odpowiedzialny jest (oprócz hasła i odcisk linii papilarnych) system rozpoznawania twarzy. Notebooki Toshiby potrafią - dzięki wbudowanej nad ekranem kamerze oraz oprogramowaniu Toshiba Face Recognition - skanować i rozpoznawać rysy twarzy użytkownika. Zasada działania jest prosta. Najpierw musimy pozwolić na wykonanie zdjęcia naszej twarzy, które będzie przechowywane w pamięci komputera. Następnie podczas ponownego uruchomienia notebooka następuje kolejne skanowanie rysów twarzy i porównanie ich z poprzednio zapisanym obrazem (można zapisać wiele profili użytkowników - dla każdego możemy określić dostęp do określonych zasobów na komputerze).

Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy nie tylko możliwość zabezpieczenia naszych danych ale także identyfikacji osoby próbującej się do nich dostać (po próbie nieudanego logowania zdjęcie jej twarzy przechowywane będzie w pamięci komputera).

Strona producenta