Notebooki do 4000 zł

I miejsce - Toshiba Tecra A3-183

I miejsce - Toshiba Tecra A3-183

Notebooki do 4000 zł
Trudno typować zwycięzców w kategoriach sprzętowych dzielonych dodatkowo według ceny, zwła-szcza gdy przedziały cenowe w ciągu roku bardzo się zmieniły. Klasa ekonomiczna obejmuje obecnie produkty do 4000 zł, a wkrótce tę granicę trzeba będzie zapewne obniżyć do 3000 zł. Jednak bez względu na owe zawirowania, kilka konstrukcji wybija się wyraźnie z tłumu szaraczków.

Toshiba zasłużyła na zwycięstwo przede wszystkim świetną wydajnością, będącą wynikiem zastosowania procesora Pentium M z FSB 533 MHz, praktycznie niespotykanego w tej klasie cenowej - zwykle w takich laptopach pojawiają się Celerony M, a w najlepszym razie Pentium M z FSB 400 MHz. Co więcej, mimo szybkiego CPU Tecra A3 bardzo długo pracuje na baterii. Ponadto laptop sprzedawany jest za naprawdę nieduże pieniądze i jeśli jego konfigurację oraz osiągi porównamy z rywalami, okaże się, że stanowi bardzo opłacalny zakup.

Nie bez znaczenia jest także bogaty zestaw oprogramowania dołączany przez producenta, jak również pełna polska dokumentacja.

Oczywiście, Toshiba ma parę wad: niedużą pamięć, napęd combo i niewygodne dla polskiego użytkownika położenie prawego klawisza [Alt]. Jednak w tej cenie i z taką wydajnością w pełni zasługuje na honorowe miejsce na podium.

Prawdziwa alternatywa

Notebooki do 4000 zł
Wad Tecry A3 nie ma Amilo L1310G firmy Fujitsu-Siemens, który jest lepiej wyposażony (panoramiczny ekran, nagrywarka DVD, ma więcej portów), ale jest mniej wydajny (skutek słabszego procesora) i znacznie krócej pracuje na baterii. Można powiedzieć, że jest przeznaczony do nieco innego typu zastosowań, w których szybkość i mobilność nie grają istotnej roli, za to ważne są opcje pozwalające na sprawną obsługę cyfrowych multimediów.

Postanowiliśmy też docenić starszy notebook Acer TravelMate 4051LMi, który oferował bardzo dobre wyposażenie i doskonale sprawował się w testach, łącząc wysoką wydajność z wyjątkową oszczędnością energii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: