Notebooki ekonomiczne

W kategorii notebooków do 8000 zł poza kilkoma cenami nic się nie zmieniło: tryumfy nadal święci Compaq Evo 800vp.

W kategorii notebooków do 8000 zł poza kilkoma cenami nic się nie zmieniło: tryumfy nadal święci Compaq Evo 800vp.

Od kwietniowego przeglądu komputerów przenośnych wydarzyło się wiele - technologia Intel Centrino zrewolucjonizowała rynek, ale na razie tylko w segmencie droższych urządzeń. Dopóki nowe układy nie znajdą się w tańszych laptopach, nie należy spodziewać się zasadniczych przetasowań, jak to stało się w przypadku notebooków za ponad 8000 zł. Oczywiście spadające ceny mobilnych procesorów Pentium 4 i Athlon XP - zwłaszcza w obliczu konkurencji ze znacznie wydajniejszymi CPU Pentium M - spowodują poważne zmiany w konfiguracjach ekonomicznych, które z kolei wpłyną na wydajność. Już teraz kilka modeli z naszego rankingu oferowanych jest za niższą cenę, a przy tym z szybszymi procesorami. Różnice w wynikach testów nie będą jednak aż tak wyraźne, jak w przypadku zastosowania technologii Centrino.

Lider najlepszej dziesiątki, Compaq Evo 800vp, łączy najwyższą wydajność z rozsądną ceną - jest więc bardzo dobrą propozycją dla osób szukających szybkiej maszyny, która nie zrujnuje budżetu. Warto przy tym wspomnieć o wysokiej jakości produktów Compaqa, popartej aż 3-letnią gwarancją.

Wyniki testów

Wyniki testów

Jeśli zależy ci bardziej na zamienniku biurkowego peceta niż mobilnym czempionie i możesz wydać kilkaset złotych więcej, zwróć uwagę na komputer California Access 9001. Lepsze od Compaqa wyposażenie (szybszy CPU, świetny układ graficzny, większy ekran i twardy dysk, napęd combo i więcej portów) oraz najlepsze wyniki szybkości w testach PCMark2002, MobileMark2002 i 3DMark2001SE okupione zostały jednak znacznie krótszym czasem pracy na bateriach, większymi wymiarami i wagą. CA9001 nie jest więc przyjacielem na długie wędrówki, a raczej na długie zimowe wieczory.

Gdy najważniejszym kryterium wyboru jest cena, świetnym rozwiązaniem może być drugi Compaq, Evo n1020v. Za niecałe 5900 zł otrzymujesz wystarczająco wydajną maszynę do prac biurowych, przy tym poręczną i długo działającą na bateriach.