Notebooki: oszczędny ekran = dłuższa praca na baterii

Firma Pixel Qi zapowiada rychłe rozpoczęcie dostaw ekranów ciekłokrystalicznych o niskim zapotrzebowaniu na energię, przeznaczonych do montażu w komputerach przenośnych. Producent twierdzi, że zastosowanie takiego panelu może przedłużyć czas pracy notebooka na zasilaniu bateryjnym nawet o 50 procent.

Jak informuje Mary Lou Jepsen, założycielka i prezes Pixel Qi, w wyświetlaczach zastosowano technologię, która pozwala absorbować światło pochodzące z naturalnych źródeł i wykorzystywać je do rozjaśniania obrazu. Dzięki temu oszczędzana jest energia magazynowana w akumulatorze, która zwykle przeznaczona jest na potrzeby podświetlenia matrycy LCD. Energooszczędność nie wpływa na najważniejsze parametry ekranów - panele Pixel Qi oferować mają pełną głębię ostrości i częstotliwość odświeżania porównywalną ze standardowymi wyświetlaczami bazującymi na ciekłych kryształach.

Próbki nowych paneli trafią do producentów komputerów przenośnych w najbliższych miesiącach. Początkowo będą to panele o przekątnej wynoszącej 10 cali.

Niestety, technologia nie zawsze może się sprawdzać - co przyznaje sama Jepsen - np. w wypadku filmu odtwarzanego z płyty DVD, oglądanego w ciemnym pomieszczeniu.

Podświetlenie matrycy LCD to jeden z najbardziej energożernych elementów konstrukcji laptopa. Wprowadzenie bardziej oszczędnych rozwiązań w tym zakresie może w przyszłości zaowocować pojawieniem się na rynku komputerów lżejszych i, co najważniejsze, tańszych niż obecne konfiguracje. Zdaniem prezez Pixel Qi notebooki mogą bowiem być wyposażane w akumulatory o mniejszej liczbie ogniw lub o mniej pojemnych komorach, a mimo to jednostki te zapewnią ten sam czas pracy, co używane obecnie.

Mary Lou Jepsen założyła Pixel Qi na początku ub. roku, po tym, jak w grudniu 2007 r. opuściła szeregi projektu One Laptop Per Child, gdzie pełniła funkcję dyrektora technicznego. Jej wkład w prace projektu to m.in. energooszczędny wyświetlacz, który w momencie oświetlenia przez promienie słoneczne zmienia tryb wyświetlania z kolorowego na czarno-biały. Po odejściu z OLPC oskarżano ją m.in. o wykorzystywanie technologii opracowanych przez nią jeszcze w OLPC na prywatny użytek.

Mary Lou Jepsen: Nie chcemy robić "Della na diecie"