Notebooki z Chrome OS coraz bliżej

Producenci sprzętu Acer i Samsung, we współpracy z Google, pracują nad tzw. chromebookami, czyli laptopami z systemem operacyjnym Chrome OS. Pierwsze modele pojawią się na rynku już w czerwcu 2011 r.


Chrome OS był dotąd opisywany jako system operacyjny dla netbooków. Taka nazwa nie padła jednak ani razu podczas konferencji Google I/O. Sundar Pichai, wiceprezes firmy odpowiedzialny za nową platformę, mówił raczej o note- i chromebookach.

Samsung Series 5 Titan

Pierwsze chromebooki wyprodukowały firmy Acer i Samsung, a ich sprzedaż w USA i krajach zachodnioeuropejskich rozpocznie się 15 czerwca 2011 roku.

Zobacz również:

  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać

Zaprezentowany model Samsunga posiada 12,1-calowy ekran, dwurdzeniowy procesor Intel Atom, kamerę HD, 2 porty USB i czytnik kart pamięci. Dwie wersje komputera będą kosztować odpowiednio 429 dol (Wi-Fi) i 499 dol (3G).

Acer Chromebook

Notebook firmy Acer będzie miał 11,6-calowy wyświetlacz LED, który wydłuży pracę baterii do sześciu godzin. Komputer, podobnie jak Samsung, skorzysta z procesora Intel Atom. W obu wersjach będzie dostępny w cenie 349 dol.

Chrome OS dla firm i organizacji

Google przygotowało specjalną ofertę dla firm i szkolnictwa, oferując chromebooki wraz z konsolą cloud-computing. Administratorzy sieci mogliby z jej pomocą zarządzać usługami i programami na poszczególnych komputerach. Miesięczna opłata za taką usługę wynosi 20 dol za stanowisko pracy. Zawiera m.in. serwis techniczny, części zamienne i możliwość aktualizacji sprzętu.

- Nic tylko Sieć - brzmi hasło Chrome OS. Więcej o idei chromebooków dowiecie się na oficjalnej stronie Google.

Notebooki z Chrome OS od Samsunga i Acera