Notebooki z Monteviną - oni już mają

Na prezentację pierwszych modeli komputerów przenośnych wykorzystujących nową platformę mobilną Intela - Montevinę - nie musieliśmy długo czekać.

Intel Centrino 2 to zestaw komponentów wchodzących w skład notebooków opatrzonych specjalnym logo Intela. W skład platformy wchodzi procesor mobilny, chipset oraz kontroler sieci WiFi. W porównaniu z poprzednimi wersjami platformy tym razem wprowadzono tak dalece idące zmiany, że zdaniem producenta zestaw zasłużył na nadanie mu nowej nazwy, czyli właśnie Centrino 2.

Wśród wytwórców komputerów przenośnych, którzy jako pierwsi zaproponowali klientom maszyny oparte na Centrino 2, znalazły się takie firmy jak HP, Lenovo, Fujitsu Siemens oraz Sony.

HP poszerzy ofertę o modele Pavilion DV7T, DV5T i DV4T (pierwszy z nich to komputer profilowany jako alternatywa dla desktopa; wyposażony w ekran o przekątnej 17" oraz - opcjonalnie - napęd Blu-ray).

Lenovo wprowadzi nowe laptopy ThinkPad - mowa o modelach W500, T400 i T500, wyposażonych w napędy SSD (opcja) oraz korzystających z wprowadzonej w Centrino 2 możliwości przełączania zadań związanych z obliczeniami grafiki pomiędzy kartą graficzną a chipsetem graficznym w zależności od rodzaju zasilania (bateryjne lub z sieci). W notebookach mają znaleźć się karty graficzne ATI.

Fujitsu-Siemens wprowadza sześć modeli przenośnych komputerów LifeBook (w tym model oznaczony symbolem S6520; posiadający 14,1-calowy ekran i ważący ok. 1,8 kg) oraz dwa tablety PC (LifeBook T1010 i T5010 - drugi z wymienionych ma korzystać z dobrodziejstw platformy Centrino 2 vPro, oferującej dodatkowe funkcje zarządzania bezpieczeństwem).

W ofercie Sony znajdą się cztery nowe notebooki z rodziny Vaio, oparte na Montevinie - Z, SR, FW i BZ, charakteryzujące się ekranami o przekątnej odpowiednio 13,1", 13,3", 16,4" i 15,4".