Notebooki z ekranem 3D już w tym roku?

Zgodnie z doniesieniami serwisu DigiTimes.com pierwsze komputery przenośne wyposażone w ekrany 3D trafią na rynek jeszcze w tym lub w przyszłym roku. Zapaleni gracze powinni więc już zacząć odkładać pieniądze, gdyż "trójwymiarowe" notebooki z pewnością nie będą tanie.

Tajwańscy producenci paneli LCD twierdzą, że amerykańscy dostawcy komputerów przenośnych zaczęli intensywnie poszukiwać wyświetlaczy LCD potrafiących wygenerować trójwymiarowy obraz. I to pomimo tego, że zastosowanie takiego rozwiązania w notebooku spowoduje obniżenie jasności oraz wzrost apetytu na energię, przyczyniając się tym samym do skrócenia czasu pracy na zastosowanych bateriach. Oczywiście będzie też potrzebne odpowiednie oprogramowanie.

Powód takiego zainteresowania jest oczywisty - chodzi o graczy, którzy z pewnością chcieliby mieć sprzęt umożliwiający wyświetlanie trójwymiarowego obrazu. Niestety zastosowanie takiego panelu będzie miało znaczący wpływ na cenę komputera. Dla przykładu, dostępny na rynku 22-calowy monitor Neurok Optics iZ3D (rozdzielczość - 1680 x 1050 pikseli, czas reakcji matrycy - 5 milisekund, kontrast - 600:1, jasność - 500 cd/m2) został wyceniony na 1000 USD.

Waro też wspomnieć, że przedstawiciele firmy Samsung, która w niedługim czasie rozpocznie dystrybucję niewielkich ekranów 3D przeznaczonych na rynek telefonów komórkowych oszacowali, że wartość rynku paneli 3D w 2010 roku wzrośnie z obecnych 300 milionów do 10 miliardów dolarów.

Więcej informacji.