Notebooki z państwa środka

Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, że się bogacimy - na przykład prosty fakt, że litr benzyny kosztuje prawie 5 zł, a korki na ulicach się nie zmniejszyły. Budżetowe nadwyżki lepiej jednak inwestować niż puszczać ze spalinami. Porządny, nowoczesny laptop klasy średniej dostarczy zdecydowanie więcej radości.


Wiele znaków na niebie i ziemi wskazuje na to, że się bogacimy - na przykład prosty fakt, że litr benzyny kosztuje prawie 5 zł, a korki na ulicach się nie zmniejszyły. Budżetowe nadwyżki lepiej jednak inwestować niż puszczać ze spalinami. Porządny, nowoczesny laptop klasy średniej dostarczy zdecydowanie więcej radości.

Notebooki z państwa środka

Opłacalność

Zapewne zastanawiasz się, po co miałbyś dokładać kolejne setki złotych do notebooka, skoro - jak pokazały nasze czerwcowe testy - modele w cenie do 3 tysięcy zł teoretycznie spełniają oczekiwania większości użytkowników. Sęk w tym, że owa większość zwykle niezupełnie wie, czego chce, albo chce najwięcej za najmniej pieniędzy. Do pracy biurowej, przeglądania Sieci, komunikowania się oraz podstawowej rozrywki wystarczają najuboższe nawet konfiguracje. Ale jeśli zechcesz przejść na wyższy poziom, dodatkowe nakłady na odpowiedni laptop okażą się nieuniknione. Oglądanie i edycja filmów HD, zabawa nowymi grami, korzystanie z zaawansowanych aplikacji (zwłaszcza graficznych czy do modelowania 3D) wymagają podzespołów, których nie znajdziesz w tanich konfiguracjach.

Notebooki z państwa środka

Wydajność

Mowa, oczywiście, przede wszystkim o procesorach - zarówno głównym, jak i graficznym. Nietrudno się domyślić, że ekonomiczne wersje komputerów przenośnych wyposażane są w układy starszej generacji. Do niedawna w segmencie "low-end" królowały jednordzeniowe CPU (mobilne Celerony Intela i Semprony AMD), dziś stosuje się dwurdzeniowce wprowadzone do sprzedaży ponad rok temu, przede wszystkim intelowskie Core 2 Duo z serii T5000 i T7000 oraz najtańsze Pentium Dual-Core. Nowsze modele procesorów Intela wykonane w technologii 45 nm (kryptonim Penryn; serie T8000 i T9000) dysponujące większą pamięcią cache L2, zarezerwowane są już dla maszyn kosztujących od niecałych 3 tysięcy zł wzwyż.

Podobna strategia dotyczy układów graficznych - jeśli w tanim notebooku znajdziesz specjalizowane GPU, a nie zintegrowane z chipsetem, będzie to jeden z prostszych modeli z rodziny NVIDIA GeForce 8000M lub ATI Mobility Radeon 2000. Tymczasem w droższych konfiguracjach spotkasz mocniejsze wersje tych procesorów (wspomaganych przez większą pamięć wideo) oraz przedstawicieli nowych serii GF 9000M i MR 3000.

Oczywiście wśród ekonomicznych maszyn nietrudno wskazać wersje z wydajnymi CPU lub GPU, ale tandem owych układów jest rzadkością. Dlatego jeżeli myślisz o poważniejszych zastosowaniach lub komfortowym graniu, musisz patrzeć na modele co najmniej ze średniej półki, a więc w cenie od 3 do 5 tysięcy zł. W tym przedziale bez trudu wyłowisz komputery oferujące odpowiednio wysoką wydajność.

Idzie nowe

Tegoroczne wakacje okazały się wyjątkowo gorące w świecie laptopów: niemal jednoczesną premierę miały nowe platformy mobilne AMD (Puma) i Intela (Centrino 2), o których piszemy na sąsiednich łamach. Ulepszone procesory, rozbudowane chipsety, wydajniejsza grafika i innowacyjne technologie mają sprostać niezmiennym od lat oczekiwaniom użytkowników, którzy chcą pogodzić wysoką wydajność z długim czasem pracy na baterii. W roku 2008 sprowadza się to m.in. do możliwości oglądania filmu z płyty Blu-ray bez doładowania akumulatora.

Nasz ranking nie obejmuje jeszcze notebooków z Pumą czy Centrino 2, bo w czasie testów nie były dostępne w wersjach handlowych. Jednakże należy się spodziewać, że takie konstrukcje zdominują sprzedaż w okresie jesienno-świątecznym - o ile ich ceny nie zostaną wzięte z sufitu.

ASUS M50Sv-AS116C

Notebooki z państwa środka

ASUS M50Sv-AS116C

Ładny, wydajny, bogaty - tylko nie lubi długo pracować. To nie charakterystyka młodego japiszona, lecz krótkie podsumowanie cech zwycięzcy naszego rankingu. ASUS M50Sv oferuje najlepszą mieszankę stylu, wyposażenia i szybkości w przystępnej cenie, lecz ma jedną zasadniczą wadę: z powodu krótkiego czasu pracy na akumulatorze, dość dużych gabarytów oraz wagi raczej nie nadaje się na kompana w podróży.

Urok portów, magia liczb

Notebooki z państwa środka

ASUS M50Sv-AS116C

Intrygująca, obła obudowa mieści procesor Core 2 Duo T8300, 3 GB RAM, wspomaganej przez gigabajtowy moduł Turbo Memory, układ graficzny GeForce 9500M GS z 512 MB pamięci, twardy dysk 320 GB i nagrywarkę DVD z czytnikiem Blu-ray. Abyś mógł w pełni cieszyć się filmami w jakości Full HD, M50Sv został wyposażony w wyjścia HDMI oraz S/PDIF, a w razie braku porządnego zewnętrznego monitora zawsze można skorzystać z wbudowanego 15,4-calowego ekranu 1440x900 oraz głośników Altec Lansing zgodnych z Dolby Home Theater. Odtwarzanie tytułów na Blu-ray umożliwia dołączony program ASUS DVD BD.

Ponieważ sprzęt może służyć jako multimedialne centrum rozrywki, należy liczyć się z tym, że użytkownik będzie żonglował gigabajtami danych. Dlatego cieszy obecność złącza eSATA, które pozwala na przesyłanie plików między laptopem a dyskiem zewnętrznym z maksymalną przepustowością interfejsu SATA.

ASUS w pełni wykorzystuje potencjał podzespołów, uzyskując bardzo dobrą wydajność, ustępując pod tym względem tylko modelom z procesorem T9300. W naszych testach ustanowił trzy rekordy: w scenariuszach użytkowania "TV and Movies" oraz "Communications" z PCMark Vantage i liczby klatek w grze "Supreme Commander". Szkoda jedynie, że szybka praca M50Sv oznacza szybkie wysysanie akumulatora - bez zasilania sieciowego notebook pracował tylko 2 godziny.

Notebooki z państwa środka

Werdykt PCWK

Procesor Intel Core 2 Duo T8300 2,4 GHz, 3 MB L2, FSB 800 MHz

Pamięć 3 GB DDR2 667

Grafika NVIDIA GeForce 9500M GS 512 MB

Waga 3 kg

Informacje ASUS

http://www.asus.pl

Cena 4200 zł

NoteStar Power Plus FL92

Notebooki z państwa środka

NoteStar Power Plus FL92

Lider wydajności NoteStar to jedna z wielu odmian bardzo udanego kadłubka FL90/FL92 firmy Compal, sprzedawanych na polskim rynku (w niniejszym rankingu na tej samej konstrukcji oparte są laptopy ICom PrestigeBook 8525 eXtreme i Optimus OPTIbook MH 850Vp). Choć do pięknych z pewnością się nie zalicza i może drażnić przeciętnością ciemnografitowej obudowy z bezpłciowego plastiku, to dla osób ceniących przymioty wnętrza będzie interesującą partią.

Ideał niedorobiony

Notebooki z państwa środka

NoteStar Power Plus FL92

Testowany Power Plus FL92 miał jedną z najmocniejszych konfiguracji sprzętowych, jakie można sobie wyobrazić na dotychczasowym Centrino: najszybszy procesor Core 2 Duo T9300, 4 GB pamięci DDR2 800, gigabajtowy moduł Turbo Memory, układ graficzny GeForce 8600M GT z 512 MB pamięci. Do tego 320 GB twardego dysku (chociaż o standardowych 5400 obr./min) i nagrywarka DVD z odczytem płyt Blu-ray.

Przy tak wyśrubowanych parametrach naturalna wydawałaby się obecność cyfrowego wyjścia wideo, co pozwala używać maszyny NoteStara do odtwarzania filmów HD - tym bardziej, że 15,4-calowy ekran o rozdzielczości 1280x800 nie najlepiej się do tego nadaje. Niestety, do dyspozycji są wyłącznie gniazda VGA i TV, zapomniano również o cyfrowym audio - nie ma złącza S/PDIF. Tak więc nici z domowego centrum rozrywki w najwyższej jakości.

Choć NoteStar uzyskał najwyższą ocenę w kategorii wydajności, dla miłośników maksymalnej szybkości też nie jest doskonałym wyborem: bliźniaczy ICom z szybszym twardym dyskiem 7200 obr./min i bez Turbo Memory uzyskał trochę lepsze wyniki testów. Jednak za sprawą pojemniejszej baterii (7200 zamiast 4800 mAh) Power Plus FL92 o godzinę dłużej pracował bez zasilania sieciowego i dzięki temu pokonał IComa.

Notebooki z państwa środka

Werdykt PCWK

Procesor Intel Core 2 Duo T9300 2,5 GHz, 6 MB L2, FSB 800 MHz

Pamięć 4 GB DDR2 800

Grafika NVIDIA GeForce 8600M GT 512 MB

Waga 3,03 kg

Informacje BMF

http://www.notestar.pl

Cena 4899 zł