Notebooki ze SpursEngine na horyzoncie

Już za miesiąc do sprzedaży wejdą modele notebooków Toshiby wyposażonych w multimedialne koprocesory SpursEngine. Mowa o maszynach Qosmio G50 i F50 - początkowo będą one dostępne do nabycia tylko w Japonii.

Oba wspomniane modele dysponują multimedialnym koprocesorem SpursEngine (opartym na architekturze procesora Cell Broadband Engine). Zintegrowano w nim cztery wektorowe układy SPE (Synergistic Processing Element) występujące w chipie Cell Broadband Engine (znanym m.in. z konsoli PlayStation) 3 oraz kodery/dekodery wideo MPEG-2 i H.264. Przypomnijmy, że w konsoli Sony układ SpursEngine składa się procesora głównego PowerPC i ośmiu jednostek SPE.

SpursEngine ma odciążać procesor główny notebooka (Intel Core 2 Duo) w takich zadaniach jak dekodowanie materiału wideo wysokiej rozdzielczości. Producent zapowiada, że znacznie poszerzy to możliwości nowych maszyn - możliwe będzie m.in. skalowanie w górę materiału wideo w standardowej rozdzielczości do rozdzielczości HD, transkodowanie w czasie rzeczywistym transmisji telewizyjnej do formatu MPEG4 oraz szybsze nagrywanie filmów na nośnikach optycznych.

Obsługę komputerów ułatwi też rozpoznawanie gestów użytkownika - wbudowana kamera internetowa zarejestruje ruchy dłoni osoby siedzącej przed komputerem, a system odpowiednio je zinterpretuje i wykona przypisaną operację.

Qosmio G50 posiada 18,4-calowy wyświetlacz LCD, oferuje 500 GB przestrzeni dyskowej, kartę graficzną Nvidia GeForce 9600M, dwa tunery telewizyjne oraz moduł Wi-Fi obsługujący standard 802.11n. Żywotność akumulatora szacowana jest na 4 godziny. Waga maszyny to 4,9 kg. F50 wyposażony zostanie m.in. w HDD 250 GB i ekran 15,4".

W minionym tygodniu, w oparciu o informacje z serwisu blog.laptomag.com, donosiliśmy o notebooku Qosmio G55. Można spodziewać się, że będzie to jedna z dostępnych konfiguracji serii G50.

Zgodnie z obietnicami, jakie przedstawiciele Toshiby złożyli na kwietniowej konferencji prasowej w Warszawie, możemy przygotowywać się na premierę koprocesorów multimedialnych SpursEngine także w maszynach linii konsumenckiej - Satellite.