Notebooko-desktopo-handheld

IBM zaprezentował urządzenie o nazwie MetaPad, które może być zarówno komputerem biurkowym, jak i notebookiem czy handheldem.

IBM zaprezentował urządzenie o nazwie MetaPad, które może być zarówno komputerem biurkowym, jak i notebookiem czy handheldem. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie urządzenia. Jednostka centralna, zawierająca procesor Transmeta Crusoe 5800, taktowany zegarem o częstotliwości 800 MHz, 128 MB SDRAM i dysk twardy o pojemności 10 GB może być umieszczona w specjalnie dostosowanej obudowie komputera biurkowego lub w mniejszej, zamieniającej urządzenie w notebooka.

Opracowano także obudowę o wymiarach nie przekraczających zbytnio wymiarów samej jednostki centralnej, dzięki czemu MetaPad może stać się komputerem naręcznym. Co ciekawe – jednostkę centralną MetaPad można przenosić pomiędzy różnymi obudowami bez jej wyłączania.

Zobacz również:

  • Recenzja: Acer TravelMate P214 - testujemy poręcznego laptopa biznesowego

Przedstawiciele IBM uważają, że konstrukcje typu MetaPad mogą w niedalekiej przyszłości stać się standardem dla komputerów osobistych.

Cena jednostki centralnej MetaPad ma wynosić około 1000 USD. Na razie nie podano jednak, jakie będą koszty dokupienia konkretnych obudów. Nie wiadomo również, kiedy MetaPad trafi na rynek.

Więcej informacji:

http://www.ibm.com