Notebookowe twardziele

Twardy dysk twego laptopa pęka w szwach i odczuwasz przemożną potrzebę powiększenia przenośnej przestrzeni życiowej? Przyjrzyj się jednemu z 11 mobilnych napędów o pojemności od 160 do 320 GB, które sprawdziliśmy w redakcyjnym laboratorium.


Twardy dysk twego laptopa pęka w szwach i odczuwasz przemożną potrzebę powiększenia przenośnej przestrzeni życiowej? Przyjrzyj się jednemu z 11 mobilnych napędów o pojemności od 160 do 320 GB, które sprawdziliśmy w redakcyjnym laboratorium.

Notebookowe twardziele

Wydajność

Małe jest piękne. I paradoksalnie może też być duże, ponieważ pojemność dzisiejszych dysków do notebooków osiągnęła poziom modeli 3,5-calowych sprzed półtora roku. Największe twardziele mobilne oferują pół terabajta przestrzeni (seria Deskstar 5K500 firmy Hitachi), standardem zaś są napędy o połowę mniejsze (200-250 GB). Pojemność się podwoiła w ciągu ostatniego roku, natomiast koszt archiwizacji 1 GB, oczywiście, proporcjonalnie spadł: zeszłego lata za 300 zł dostałbyś dysk 120-gigabajtowy, teraz już 250-, a nawet 320-gigabajtowy.

W czasach, gdy "biurkowe" odpowiedniki operują w zakresie 0,5-1 TB, osiągnięcia mniejszych braci mogą się wydawać niezbyt spektakularne, ale wystarczy postawić obok siebie przedstawicieli obu rodzin, żeby zrozumieć, jak wielkie postępy poczyniono w dziedzinie mobilnego składowania danych.

Notebookowe twardziele

Opłacalność

Głównym motorem napędowym wzrostu pojemności napędów 2,5-calowych jest technologia zapisu prostopadłego, która pozwoliła istotnie zwiększyć gęstość upakowania danych na magnetycznym talerzu. Szacuje się, że zapewni ona rozwój twardzielom jeszcze przez ładne kilka lat, chociaż nie można wykluczyć, iż postęp w pamięciach półprzewodnikowych lub nowe rozwiązania w rodzaju pamięci holograficznych wywołają rewolucję jeszcze przed wyczerpaniem możliwości liczącej już ponad pół wieku technologii magnetycznej.

Pierwsze jaskółki zmian widać choćby we wszelkiego rodzaju cyfrowych urządzeniach przenośnych, takich jak aparaty fotograficzne, odtwarzacze MP3, telefony komórkowe czy nawet kamery wideo. Spadek cen pamięci flash, połączony ze stałym wzrostem ich pojemności, powoduje, że wypierają z segmentu ultramobilnego dyski bardziej prądożerne i podatne na awarie. Najlżejsze i najmniejsze notebooki wyposażane są w zużywające mało mocy, niewrażliwe na wstrząsy i upadki moduły SSD, czyli dyski półprzewodnikowe. Fakt, SSD nie mogą na razie konkurować pojemnością czy kosztem 1 GB z klasycznymi twardzielami, ale w wielu zastosowaniach te dwie cechy mają znaczenie drugorzędne.

Projektanci napędów 2,5-calowych próbują okiełznać ten trend, adaptując pamięci flash jako duże, nieulotne bufory dyskowe (zwykle 256 MB) do składowania plików najczęściej używanych przez system operacyjny. Takie konstrukcje, zwane dyskami hybrydowymi, miały dzięki wsparciu Visty zawojować rynek większą wydajnością, jednak nasze testy i praktyka pokazały, że obietnice nie zostały spełnione.

Vista z kapryśnym dopalaczem

Testy przeprowadziliśmy w systemie Windows Vista z zainstalowanym Service Packiem 1. Zastanawialiśmy się, jak poprawka wpłynie na wydajność dysków i na podstawie wyników pomiarów możemy stwierdzić, że SP1 usprawnił współpracę z napędami, chociaż niezbyt konsekwentnie. Najbardziej spektakularne wzrosty, wynoszące od 20 do aż 35 procent, zaobserwowaliśmy w teście PCMark Vantage. Skrócił się czas kopiowania plików MP3 - o 20 do 50 s, aczkolwiek zysk jest raptem 10-procentowy. Natomiast kopiowanie plików DivX trwało ponad minutę… dłużej, mimo że na zdrowy rozsądek operacje na dużych plikach powinny przecież trwać krócej niż na małych. Ot, kolejna zagadka do Archiwum X.

Toshiba MK2051GSY 200 GB

Notebookowe twardziele

Toshiba MK2051GSY 200 GB

Jeden z najdroższych napędów w teście swą wysoką cenę zawdzięcza nie pojemności, bo ta mieści się w górnej strefie stanów średnich, lecz szybkości 7200 obr./min, buforowi o rozmiarze 16 MB oraz - a może przede wszystkim - wyposażeniu w czujnik przeciążenia. Sensor ma chronić dysk przed skutkami np. upadku: w razie przekroczenia progowej wartości przeciążenia spowodowanego spadaniem układ sterujący błyskawicznie zaparkuje głowicę z dala od talerzy, eliminując w ten sposób ryzyko zetknięcia się obu elementów w chwili uderzenia. Otrzymujesz więc dodatkowe zabezpieczenie swych danych, jednocześnie zaś zabezpieczone są interesy producenta - informacje z czujnika są rejestrowane, więc serwis będzie wiedział, jaka jest faktyczna przyczyna reklamacji niesprawnego urządzenia.

Toshiba nie zawiedzie nabywcy, który wyłoży na nią więcej niż na produkty rywali. Duża szybkość obrotowa została właściwie wykorzystana: napęd okazał się liderem wydajności naszego testu, ustanawiając rekordy w połowie konkurencji, w tym tak istotnych, jak PCMark Vantage, czas kopiowania MP3 oraz szybkość wykonania zadań Nero 7 z programu PCWorldBench. W pozostałych testach Toshiba uzyskiwała rezultaty niewiele niższe od najlepszych.

Co ważne, szybka praca nie powoduje większego zużycia energii - pod tym względem dysk tylko nieznacznie odstaje od modeli 5400 obr./min, a najbardziej wyraźne różnice dotyczą minimalnego poboru prądu w czasie spoczynku.

Notebookowe twardziele

Werdykt PCWK

Pojemność 200 GB

Interfejs Serial ATA 3 Gb/s

Szybkość obrotowa 7200

Bufor 16 MB

Informacje Alstor

http://www.alstor.pl

Cena 499 zł

Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS 250 GB

Notebookowe twardziele

Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS 250 GB

Przedstawiciel najnowszej, czwartej generacji Momentusów wspiął się na wyżyny, bijąc wszystkich konkurentów o szybkości 5400 obr./min bardzo dobrą wydajnością, która w połączeniu z 5-letnią gwarancją producenta i niską ceną zwycięstwem w kategorii opłacalności.

Napęd nie może, oczywiście, rywalizować z modelami 7200 obr./min, niemniej jednak udało mu się zabłysnąć dwoma rekordowymi rezultatami, które odnoszą się do jednego parametru niezależnego od szybkości obrotowej: maksymalnej wielkości transferu danych przez interfejs. Przewaga Seagate'a w tej dziedzinie jest po prostu miażdżąca - w programie HD Tach było 229 MB/s wobec 192 uzyskanych przez następny w kolejności dysk, natomiast w h2benchw - 179 kontra 149. Co prawda, szybki interfejs ma znaczenie praktycznie tylko w macierzach RAID, ale świadczy o potencjale urządzenia. Zresztą pozostałe testy, zwłaszcza PCMark Vantage i aplikacyjne z h2benchw, potwierdzają wysoką wydajność Momentusa.

Zastrzeżenia można mieć do dość długiego czasu kopiowania danych między partycjami (kilka innych twardzieli robiło to znacznie szybciej) oraz do poboru mocy, wyższego niż większości modeli 5400 obr./min. Na szczęście dla Seagate'a, różnice w zużyciu energii przekładają się na skrócenie czasu pracy na baterii laptopa liczone jedynie w minutach, a często są w ogóle niezauważalne.

Notebookowe twardziele

Werdykt PCWK

Pojemność 250 GB

Interfejs Serial ATA 3 Gb/s

Szybkość obrotowa 5400

Bufor 8 MB

Informacje Seagate

http://www.seagate.com

Cena 240 zł