Notebookowy przemytnik na Okęciu

Służby celne zatrzymały wczoraj na warszawskim lotnisku Okęcie mężczyznę, który usiłował przemycić do Polski z USA 15 komputerów przenośnych. "Nigdy wcześniej pojedyncza osoba nie próbowała nielegalnie wwieźć na teren Polski tak dużej liczby notebooków" - powiedział nam Witold Lisicki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Izby, zatrzymany na lotnisku mężczyzna - Amerykanin polskiego pochodzenia - zadeklarował, że nie ma przy sobie nic, co wymagałoby oclenia i przeszedł tzw. zieloną bramką. Celnicy postanowili jednak dokładniej sprawdzić zawartość jego bagażu - okazało się, że miał on przy sobie (w dwóch walizkach)... 15 komputerów przenośnych. Komputery były używane - mężczyzna stwierdził, że każdy z nich nie jest wart więcej niż ok. 100 USD. Zdaniem celników, ich wartość może być jednak wyższa - zważywszy na fakt, iż wszystkie maszyny wyposażone są m.in. w system Windows XP oraz napędy DVD.

Komputery przechwycone na Okęciu

Komputery przechwycone na Okęciu

"To nietypowa sytuacja - z reguły zdarza się, że ktoś, korzystając z różnicy cen pomiędzy USA i Polską, próbuje wwieźć bez cła jeden komputer, cyfrowy aparat fotograficzny czy kamerę cyfrową. Pierwszy raz jednak zatrzymaliśmy osobę, która próbowała wwieźć aż tyle sprzętu" - powiedział nam Witold Lisicki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Warszawie.

"Stosunkowo często zdarzają się również próby przemycania komponentów komputerowych - wtedy jednak odbywa się to inaczej. Najczęściej firma czy osoba sprowadzająca taki sprzęt do Polski deklaruje, że wwozi, powiedzmy 1000 urządzeń - podczas gdy faktycznie jest ich np. 1200. W ubiegłym roku przechwyciliśmy próbę przemytu twardych dysków - 1600 urządzeń o szacunkowej wartości prawie 300 tys. zł" - tłumaczy Lisicki.

Osoby, przyłapane na próbie ominięcia obowiązku uiszczania opłaty celnej, muszą opłacić cło oraz podatek, może też zostać na nie nałożona kara skarbowa (jej wysokość zawsze ustalana jest indywidualnie). Tak będzie i w tym przypadku - komputery zostały zatrzymane i wkrótce ustalona zostanie ich wartość. Na tej podstawie wyliczona zostanie wysokość cła i podatku.


Zobacz również