Novell: NetWare odchodzi na emeryturę

Firma poinformowała o zakończeniu w marcu br. bezpłatnego wsparcia technicznego dla użytkowników systemów sieciowych NetWare. W celu zapewnienia ciągłości pracy sieci opartych na NetWare i możliwości funkcjonowania w środowisku objętym pełnym wsparciem technicznym, firma zaleca uaktualnienie NetWare do systemu Novell Open Enterprise Server.

W roku 2004 Novell podjął strategiczną decyzję o przeniesieniu usług sieciowych NetWare na platformę linuksową i przygotował system Novell Open Enterprise Server z jądrem SUSE Linux Enterprise Server oraz usługami katalogowymi eDirectory i usługami Domain Services for Windows umożliwiającymi uwierzytelnianie do systemu z wykorzystaniem zarówno eDirectory, jak i Microsoft Active Directory. Open Enterprise Server zawiera ponadto mechanizmy wirtualizacji serwerów (SUSE Linux Enterprise Server, MS Windows 2003/2008, NetWare 6.5).

Od kwietnia br. Novell nie będzie już dokonywał zmian funkcjonalnych w NetWare, a także nie będzie już zapewniał serwisu gwarancyjnego. Użytkownicy systemów NetWare planujący dalsze korzystanie z tego systemu mogą wykupić przedłużenie wsparcia technicznego (Extended Support for NetWare 6.5) na kolejne dwa lata. Dotyczy ono instalacji i konfiguracji NetWare 6.5 oraz możliwości zgłaszania nieograniczonej liczby incydentów pomocy technicznej w tym okresie.