Novell przygotowuje Linuksa czasu rzeczywistego

Novell planuje w październiku udostępnić Linuksa czasu rzeczywistego. System będzie się nazywał SUSE Linux Enterprise Edition Real-time (SLERT) i ma znaleźć zastosowanie w układach, które dopuszczają opóźnienia wynoszące 27 mikrosekund.

Systemy operacyjne czasu rzeczywistego (RTOS-y) stosowane są wszędzie tam, gdzie konieczna jest natychmiastowa reakcja na płynące od sensorów bodźce. RTOS-ów używa się w układach sterowania pociskami, robotami czy sondami kosmicznymi, ale również w niektórych urządzeniach sieciowych i elektronice samochodowej.

Opóźnienia SLERT-a wynoszą ok. 27 mikrosekund, nie nadaje się on zatem do wszystkich zastosowań. Novell mówi nawet, że system przyda się głównie w "miękkich" (ang. soft) układach czasu rzeczywistego.

SLERT zostanie zaprezentowany 9 października na Gartner Symposium/ITxpo w Orlando (USA). System jest już testowany przez niektóre firmy - ma się znaleźć między innymi w skanerach rezonansu magnetycznego (MRI) produkowanych przez Siemens Medical Solutions.

Warto zajrzeć: "Novell nears real-time Linux release" (witryna w języku angielskim)