Novell: raport Microsoftu nie mówi wszystkiego

W zeszłym tygodniu Microsoft udostępnił tekst, zgodnie z którym Windows Server 2003 jest łatwiejszy w zarządzaniu niż SuSE Enterprise. Reakcja Novella była natychmiastowa: Kevan Barney, szef działu PR Novella, opublikował wpis, w którym nie ganił zbyt poważnie samych badań giganta z Redmond, ale którym zdecydowanie podkreślał jakość i stabilność rozwiązań opartych na Linuksie.

Zgodnie z wynikami raportu, drużyna opiekująca się SuSE Enterprise Linux miała dużo więcej wpadek niż ekipa administratorów odpowiadająca za Windows Server 2003. W dodatku systemy operacyjne Microsoftu okazały się stabilniejsze i lepiej pracowały z aplikacjami niż SLES.

Zdaniem Kevana Barneya to tylko mydlenie oczu użytkownikom korporacyjnym. Security Innovation - firma tworząca raport - jest partnerem giganta z Redmond, a wymieniane w raporcie niestabilności nie przytrafiają się klientom Novella wykorzystującym zalecane przez firmę aplikacje.

Szef PR podkreślił również, że przyświecająca Microsoftowi filozofia "integrated innovation" jest głównym powodem, dla którego Windows postrzegane są jako niezbyt bezpieczne. Siła powiązań między poszczególnymi elementami OS-u sprawia, iż awaria jednego komponentu potrafi uderzyć w cały system - zupełnie inaczej niż w Linuksie. Jego zdaniem właśnie te ścisłe powiązania i brak umięjętności dostarczenia rozwiązań całościowych sprawia, iż opóźnia się premiera Windows Vista.

Dodatkowe informacje: blogi Novella


Zobacz również