Novell: tworzenie aplikacji .NET dla Linuksa za pomocą Microsoft Visual Studio

Firma udostępniła komercyjne rozwiązanie ułatwiające tworzenie aplikacji .NET dla systemów Linux, UNIX i Mac OS X w środowisku Microsoft Visual Studio.

Mono Tools for Visual Studio to nowy dodatek dla zintegrowanego środowiska programistycznego Microsoft Visual Studio, który pozwala programistom Microsoft .NET wykorzystać środowisko Visual Studio do tworzenia, kodowania i utrzymywania aplikacji wieloplatformowych.

Przed powstaniem Mono Tools przenoszenie aplikacji .NET wymagało znacznego nakładu pracy na uczenie się korzystania z nowych narzędzi programistycznych i modyfikowanie aplikacji.

Mono Tools, za pośrednictwem rozwijanych menu i innych elementów integrujących go z Visual Studio, umożliwia programistom wykorzystanie dostępnych na platformie Mono funkcji: tworzenia kodu, testowania i uruchamiania oprogramowania - z poziomu Visual Studio.

Narzędzia te zapewniają m.in. tworzenie i przenoszenie aplikacji .NET do systemów Linux, UNIX i Mac OS X z możliwością analizowania, testowania, uruchamiania i wdrażania z poziomu Visual Studio; tworzenie, za pomocą wbudowanych funkcji, gotowych do użycia urządzeń wirtualnych i programowych dla aplikacji .NET; możliwość uruchamiania aplikacji w Mono wewnątrz Visual Studio w celu wyszukania niezgodności między Mono i .NET oraz między systemami Linux i Windows; zautomatyzowane tworzenie pakietów dla SUSE Linux Enterprise Server i openSUSE w celu przygotowania aplikacji gotowych do natychmiastowego wdrożenia w systemie Linux.

Narzędzia Mono Tools for Visual Studio są dostępne w trzech edycjach: Professional (indywidualna) za 99 USD, Enterprise (jeden programista w organizacji) za 249 USD oraz Ultimate za 2499 USD, zawierająca ograniczoną komercyjną licencję na redystrybucję Mono w systemach Windows, Linux i Mac OS X oraz pięć licencji dla programistów korporacyjnych. Wszystkie edycje mają roczny abonament na aktualizacje.