Novell woli GNOME

SUSE Linux uważany był powszechnie za dystrybucję preferującą środowisko graficzne KDE, mimo że dostarczał również pakiety dla GNOME. Odkąd jednak został on przejęty przez Novella, pojawiły się plotki na temat ewentualnej przesiadki na drugie z tych środowisk. Teraz plotki stają się faktem...

W tradycyjnej rywalizacji pomiędzy KDE i GNOME przez długi czas nieznacznie prowadziło KDE, choćby dlatego, że posiadało więcej zintegrowanych aplikacji. Nawet Linus Torvalds nie tak dawno oficjalnie namawiał do korzystanie właśnie z tego środowiska. Jednak kilka ostatnich wersji GNOME oraz powstające w coraz większej liczbie ciekawe aplikacje oparte na bibliotece GTK+ spowodowały, że dystans do KDE został zniwelowany, a utarczki między fanami obydwu środowisk znów przybrały na sile. Decyzje podejmowane przez producentów najpopularniejszych dystrybucji Linuksa zdają się obecnie wskazywać na przewagę GNOME.

O ile blisko spokrewnione Fedora i Red Hat od początku były dystrybucjami "gnomocentrycznymi", o tyle ich naturalny konkurent, produkowany przez Novella SUSE Linux, zdawał się zawsze stawiać na KDE - było tak jeszcze w czasach zanim firma SUSE została przejęta przez jej obecnego właściciela. W tym samym okresie jednak Novell przejął również silnie związaną z GNOME firmę Ximian, zatem postawienie w SUSE na to właśnie środowisko było jedynie kwestią czasu. Dziś wiemy to już na pewno - Greg Mancusi-Ungaro, szef do spraw marketingu w Novellu potwierdził, że w niedalekiej przyszłości domyślnym środowiskiem graficznym w SUSE dla klientów korporacyjnych będzie właśnie GNOME. Nie znaczy to, że KDE zniknie z tej dystrybucji - po prostu przestanie być środowiskiem przez firmę preferowanym.

Wydaje się zatem, że pozycja KDE powoli słabnie - obok tradycyjnie GNOME-owych Fedory i Red Hata oraz neofickiego SUSE jest też przecież Ubuntu - niezwykle popularna w ostatnim czasie dystrybucja bazująca przede wszystkim na środowisku GNOME, dla której pakiety z KDE są dostarczane jedynie w postaci społecznościowego projektu Kubuntu. Czy zatem GNOME wygrał już batalię o linuksowe biurka? Niekoniecznie, bowiem trwają prace nad nową wersją KDE mającą nosić numer 4.0, która przynieść ma sporo istotnych zmian i być może przysporzy temu środowisku nowych użytkowników.

Wywiad z Gregiem Mancusi-Ungaro, w którym poinformował m.in. o decyzji przejścia na GNOME, przeczytać można w oryginale w serwisie LinuxFormat lub po polsku w LinuxNews.