Novell: zestaw programistyczny dla Apple iPad

Zestaw programistyczny MonoTouch ma mieć mechanizmy umożliwiające budowanie aplikacji opartych na .Net dla najnowszego urządzenia Apple - iPad.

MonoTouch usuwa przeszkody utrudniające wykorzystywanie .Net do projektowania aplikacji dla iPad. Bez MonoTouch programiści korzystający z platformy .Net nie będą mogli w łatwy sposób tworzyć aplikacji dla iPad, ponieważ program deweloperski i zasady licencyjne iPad ograniczają języki programowania, które mogą być wykorzystane do tworzenia aplikacji, do mniej rozpowszechnionych i bardziej złożonych języków programowania takich jak Objective-C i C.

Wprowadzenie zestawu programistycznego MonoTouch ma umożliwiać programistom wykorzystywanie kodu i bibliotek napisanych dla struktury programistycznej .Net i łatwiejszych w użytkowaniu języków, takich jak C#. Według zapewnień Novella, programiści korzystający z .Net będą mogli używać MonoTouch w sposób zapewniający kompatybilność z warunkami licencji Apple.

W ubiegłym tygodniu zostało udostępnione wydanie alfa zestawu MonoTouch 1.9, wykorzystujące możliwości iPad. Zestaw pozwala na tworzenie nowych projektów dla iPad oraz testowanie ich i uruchamianie na symulatorze iPad.

Pełne wydanie uaktualnionego zestawu dla iPad, które będzie prawdopodobnie nosić oznaczenie MonoTouch 2.0, ma pojawić się za ok. dwa miesiące.