Nowa Vista + stary pecet = duży problem

Najwięksi producenci komputerów, m.in. Dell i Hewlett-Packard, zamierzają już wkrótce wdrożyć procedury przetwarzania przestarzałego sprzętu komputerowego. Premiera Visty wymusi bowiem na części użytkowników zakup nowszego sprzętu, zdolnego podołać wymaganiom systemu, co z kolei zrodzi pytanie - "Co zrobić ze starym, wysłużonym pecetem?".

Zdaniem przedstawicieli Della wciąż jest za wcześnie, aby mówić, czy popularyzacja Visty będzie przebiegać w tempie tak szybkim, aby wymusić zwiększenie liczby starych pecetów poddawanych recyclingowi. Już w minionych latach dał się jednak odnotować wzrost w liczbie starej elektroniki zwróconej przez użytkowników (w 2004 r. producenci przyjęli ok. 10,2 mln ton, podczas gdy w 2005 r. - już niemal 17,7 mln ton starego sprzętu). Brytyjska Partia Zielonych już bije na alarm - zdaniem jej przedstawicieli masowa migracja użytkowników na nowy sprzęt, spełniający wymogi nowego systemu Microsoftu sprawi, że świat pokryje się grubą warstwą komputerowego złomu (więcej informacji: "Zieloni psioczą na Vistę - a to dopiero początek!").

Producenci notebooków po cichu podtruwają użytkowników

Na zlecenie organizacji Greenpeace przygotowano raport na temat stosowania toksycznych środków chemicznych i szkodliwych dla zdrowia substancji w procesie produkcji komputerów przenośnych. Do testów wykorzystano notebooki wiodących na rynku producentów tego typu komputerów. Niestety, testy wykazały obecność szkodliwych substancji we wszystkich badanych modelach.

Czytaj więcej

Nowa Vista + stary pecet = duży problem

Zakład recyclingu komputerów

Pozbycie się komputerów nieprzystosowanych do pracy pod kontrolą Visty staje się coraz bardziej palącą kwestią, zwłaszcza gdy kupno nowego zestawu może okazać się bardziej opłacalne niż modernizacja starego. Apple i Dell oferują klientom możliwość darmowego recyclingu przestarzałych komputerów tych marek. Druga z wymienionych firm ustanowiła również program przekazywania starszych, ale nadal sprawnych komputerów, organizacjom non-profit.

Większość starych pecetów niestety nigdy nie trafia do recyclingu. HP informuje, że spośród 70 milionów komputerów, które wyszły z użycia w 2003 r., jedynie 10 procent zostało zwróconych producentowi - pozostałe trafiły na wysypiska śmieci.