Nowa Xperia z wyższej półki na horyzoncie? Być może z ekranem WhiteMagic

Firma Japan Display poinformowała o rozpoczęciu masowej produkcji 5-calowego wyświetlacza WhiteMagic o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli

Wyświetlacz WhiteMagic cechuje dołożenie dodatkowego białego subpiksela (mamy więc wyświetlacz RGBW). Dzięki temu zabiegowi oraz zastosowaniu zaawansowanego algorytmu sterującego podświetleniem ekran ten w porównaniu do zwykłych ekranów LCD RGB zapewnia nawet dwukrotnie większą jasność oraz mniejsze (nawet o 50%) zużycie energii. Rozwiązanie to ma jednak pewne ograniczenie związane z wielkością. Dlatego też np. firma Sony wykorzystała je jedynie w przypadku 4-calowego modelu Xperia P.

Nadchodzi jasna high-endowa Xperia?

Wkrótce może się to jednak zmienić, ponieważ firma Japan Display poinformowała właśnie, że do masowej produkcji trafił 5-calowy wyświetlacz WhiteMagic TFT LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (gęstość pikseli to aż 446 ppi, natomiast deklarowane przez producenta jasność i kontrast wynoszą, odpowiednio, 840 cd/m2 i 1000:1). Pojawia się więc szansa, że wkrótce na rynku zagościć może nowy "jasny" smartfon Xperia z wyższej półki.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2021 roku [Kalendarium Premier; AKTUALIZACJA 22.10.2021]