Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

HBO Max, Disney Plus i Netflix to aktualnie najpopularniejsze serwisy VOD w Polsce. Na tle konkurencji wyróżniają się nie tylko wyjątkową ofertą programową, ale także wykorzystywaniem najnowszych technologii. Jak w pełni wykorzystać potencjał platform streamingowych?

Pytając się o platformy streamingowe, większość ludzi w pierwszej chwili na pewno powie Netflix, HBO Max lub Disney Plus. Są to zdecydowanie najpopularniejsze serwisy VOD w naszym kraju, które dostarczają nie tylko wyjątkowe programy, ale także korzystają z najnowszych technologii, które wpływają na nasz odbiór filmów czy seriali. Mówimy tutaj przede wszystkim o rozdzielczości 4K oraz obsłudze technologii HDR, Dolby Vision i Dolby Atmos.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

4K - czym różni się od FullHD?

Czasy, kiedy FullHD święciło triumfy już dawno za nami. Teraz wśród producentów telewizorów króluje standard rozdzielczości 4K. Te dane wyrażane są w pikselach. W ten sposób bardzo łatwo możemy zobaczyć różnicę pomiędzy tymi dwoma standardami. FullHD to 1920 x 1080 pikseli. 4K z kolei to już 3840 x 2160 pikseli. Stawiając obok siebie dwa telewizory o rozmiarze 42 cali, na tym, który wyświetla obraz w rozdzielczości 4K mamy do czynienia z czterokrotnie większym zagęszczeniem pikseli. Przekłada się to bezpośrednio na jakość obrazu, który jest bardziej wyraźny i naturalny.

W popularnych serwisach VOD znajdziemy mnóstwo filmów i seriali w rozdzielczości 4K. Jednak sam materiał źródłowy to nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze odpowiedniego telewizora, który taki standard obsługuje. Na szczęście w przypadku praktycznie wszystkich nowych urządzeń dostępnych aktualnie na rynku jest to już norma.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

HDR i Dolby Vision - co to jest i dlaczego go potrzebujemy?

HDR to skrót od High Dynamic Range, co w prostym tłumaczeniu oznacza szeroki zakres dynamiki. Jeśli chcemy to w łatwy sposób wyjaśnić, możemy powiedzieć, że są to duże różnice pomiędzy jasnymi i ciemnymi tonami. Dzięki temu kolory widoczne na ekranie są żywsze. Na szczególną uwagę zasługują trzy warianty HDR.

  • HDR10 - najczęściej spotykany standard, cechujący się statycznymi metadanymi dla treści
  • HDR10+ - unowocześniona wersja cechująca się dynamicznymi metadanymi dla treści
  • Dolby Vision - dużo bardziej zaawansowana technologia przewyższająca HDR10 i HDR10+. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chcemy liczyć na najwyższej jakości wrażenia wizualne. Dolby Vision możemy znaleźć np. we wszystkich telewizorach marki TCL od serii P638.

Czym właściwie są wspomniane wyżej metadane i jaka jest różnica między statycznymi i dynamicznymi? Metadane są to informacje, które dostarczają szczegółowych danych, w tym przypadku dotyczących jasności scen. Metadane statyczne określają i dostosowują jasność całego obrazu do najjaśniejszej sceny w całym materiale (film lub serial). Metadane dynamiczne z kolei określają tego typu informacje dla poszczególnych scen a nie całości nagrania. W ten sposób można zakodować odmienne dane dla sceny A, B, C, D itd. Dzięki temu uzyskujemy lepszą jakość obrazu, jego większe zróżnicowanie oraz szczegółowość.

Poniżej możemy zobaczyć różnicę w standardowym obrazie i takim, który jest wyświetlany w standardzie HDR10+ na postawie telewizora TCL C725.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

Dolby Vision zasługuje na kilka dodatkowych słów. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, HDR10 zapewnia wyświetlanie obrazu w szerokiej palecie barw, która może sięgać nawet 57 % widzialnej przestrzeni barwowej. Standard ten określa nie tylko kiedy mają wyświetlać się konkretne barwy, ale także jaka ma być ich jasność. Wykorzystywane są tutaj statyczne metadane. W przypadku Dolby Vision schemat działania jest z pozoru podobny. Mamy tu jednak do czynienia z dynamicznymi metadanymi. W praktyce oznacza to, że mogą one być inne dla różnych scen. Oglądając film lub serial w Dolby Vision możemy zobaczyć wszystko tak, jak chcieli tego twórcy. Obraz jest o wiele bardziej szczegółowy, nabiera głębi i sprawia wrażenie niezwykle realistycznego.

Jaki wpływ na odbiór obrazu ma technologia wyświetlania?

QLED

QLED jest następcą i rozszerzeniem technologii LED. Pomiędzy podświetleniem i filtrem kolorów montowane są mikroskopijne kryształki kwantowe. Przechodzące przez nie niebieskie światło zamienia się w dwa kolory - zielony oraz czerwony. Technologia QLED powoduje, że światło generuje precyzyjne składowe palety RGB, co wpływa na ich sprawniejszą filtrację. Powoduje to, że obraz jest o wiele bardziej realistyczny i głęboki, a kolory odbierane przez ludzkie oko bardziej żywe

QLED znalazł zastosowanie m.in. w telewizorach TCL z serii C63, np. w bardzo tanim modelu TCL 55C635, którego recenzję znajdziecie TUTAJ.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

MiniLED

Kolejnym etapem ewolucji technologii LED jest MiniLED. Konstrukcja tego typu oparta jest na tysiącach małych diod, które są umieszczane w tylnej części ekranu. Znajdziemy tutaj także wiele stref wygaszania. Co to daje? Możemy liczyć na dużo wyższy kontrast, głęboką czerń i jeszcze lepsze efekty działania HDR, w tym Dolby Vision. Co więcej, tego typu rozwiązanie o wiele lepiej sprawdza się podczas oglądania w jasnych pomieszczeniach.

Znajdziemy je m.in. w telewizorach TCL z serii C83.

Nie tylko obraz - Dolby Atmos to rewolucja w dźwięku

Dźwięk w filmach i serialach możemy postawić na równi z wrażeniami wizualnymi. To on często jest odpowiedzialny za budowanie napięcia i klimatu danej produkcji. Prawdziwie rewolucyjną technologią jest Dolby Atmos, czyli dźwięk przestrzenny, którego możemy doświadczyć we własnym salonie. Mając w domu np. telewizor TCL z serii od P638 możemy się poczuć, jakbyśmy byli w samym środku akcji. Producenci specjalnie tworzą swoje dzieła tak, abyśmy mogli korzystać z Dolby Atmos. Dzieli ona dźwięk na większą liczbę ścieżek, które wysyłane są do konkretnych głośników. Dzięki takiemu rozwiązaniu postacie widoczne z lewej strony ekranu będziemy także słyszeć z tej części głośników. Strzelaniny, pościgi czy przelatujące samoloty brzmią wtedy doskonale.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

Do poprawnego działania Dolby Atmos potrzebne są oczywiście także odpowiednie głośniki. Marka TCL zdecydowała się w swoich telewizorach od serii C63 postawić na system audio od Onkyo, który świetnie współpracuje ze wspomnianą wcześniej technologią.

System to podstawa - warto postawić na Google TV

Powiedzieliśmy sporo o technologiach, którymi mogą poszczycić się serwisy VOD, jednak warto pochylić się chwilę także nad motorem napędowym telewizorów smart, czyli systemie, na jaki warto postawić. Aktualnie zdecydowanie najlepszym wyborem jest Google TV, które wyewoluowało z uwielbianego przez wiele osób Android TV. Jednym z pierwszych producentów, który wprowadził ten system do swoich telewizorów był TCL. Aktualnie Google TV znajdziemy w każdym nowym modelu tej marki.

Ten system stawia przede wszystkim na treść. W przypadku Android TV, jeśli korzystaliśmy z różnych platform VOD, takich jak Netflix, Disney Plus czy HBO Max, chcąc sprawdzić przygotowane dla nas rekomendacje musieliśmy przeszukiwać poszczególne aplikacje. W przypadku Google TV treści ze wszystkich platform będą nam polecane w jednym miejscu. Jeśli jesteśmy fanami Stranger Things i z niecierpliwością czekamy na 5 sezon, na głównym widoku znajdziemy produkcje z różnych serwisów, które potencjalnie mogą nas zainteresować. Co więcej, system rekomendacji oparty jest o naszą wcześniejszą historię oglądania oraz zainteresowania.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

Znajdziemy tutaj także mnóstwo innych aplikacji, które dają praktycznie nieograniczony dostęp do zasobów sieciowych całego świata. Możemy przeglądać YouTube, słuchać muzyki na Spotify, zagrać bez konsoli dzięki np. Google Stadia a nawet przeczytać ten artykuł na wbudowanej przeglądarce internetowej. To oczywiście tylko mały procent możliwości, jakie niesie za sobą Google TV.

Rozmiar ma znaczenie

To, na jaki rozmiar ekranu powinniśmy się zdecydować zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, w którym telewizor będzie ustawiony. Wszyscy zgodzimy się jednak z tym, że ulubiony film czy serial o wiele lepiej wygląda na dużym ekranie. Biorąc pod uwagę mnogość technologii, które znajdziemy w nowoczesnych telewizorach, nawet starsze produkcje będą świetnie wyglądać na 65-calowych i większych ekranach. Nie wspominając już o współczesnych filmach i serialach, które garściami czerpią z technicznych nowinek.

Nowa epoka w VOD - jak w pełni wykorzystać potencjał HBO Max, Disney Plus, Netflix i innych?

Jeśli chcemy zdecydować się na naprawdę duży sprzęt, w ofercie TCL znajdziemy prawdziwą perełkę. Jest to 98-calowy model C735. Dzięki obsłudze wielu standardów HDR, w tym Dolby Vision, matrycy QLED, Dolby Atmos i systemowi głośników ONKYO zapewni prawdziwie kinowe doznania we własnym salonie.

Co więcej, nie jest to jedyny model o dużych rozmiarach, które TCL wprowadza na rynek. W katalogu producenta na 2022 znajdziemy także 75 i 85-calowe telewizory z tej samej serii, czyli C73, a ponadto:

  • P635 - 75 cali
  • P73 - 75 cali
  • P73 - 85 cali
  • C83 - 75 cali
  • C93 - 75 cali

Wszystkie wspomniane wyżej modele oczywiście wspierają wszystkie najważniejsze technologie, o których wspominaliśmy wcześniej.