Nowa era kolorowego druku

Firma Xerox zaprezentowała cyfrową maszynę drukarską DocuColor iGen3, w której zastosowano nową, przełomową technologię kolorowego druku cyfrowego.

Podczas targów poligraficznych Print'01 odbywających się w Chicago, firma Xerox przedstawiła nową technologię kolorowego druku cyfrowego SmartPress, którą zastosowano w zaprezentowanej na targach maszynie drukarskiej Xerox DocuColor iGen3. Urządzenie umożliwia uzyskanie wydruków o wyglądzie i fakturze druku offsetowego, lecz znacznie szybciej, taniej i z rozbudowanymi opcjami personalizacji zadań. DocuColor iGen3 potrafi np. wykorzystywać zmienne dane osobowe i drukować na ich podstawie katalogi przeznaczone dla konkretnych odbiorców, personalizowane książki, biuletyny, zaadresowane karty pocztowe, faktury itd. Sercem nowego systemu druku jest opatentowane przez firmę Xerox rozwiązanie SmartPress Technology - technologia wykorzystująca bardzo drobny toner oraz sztuczną inteligencję w celu uzyskania dokumentów o jednolitych, powtarzalnych i wiernych kolorach. Tworzenie obrazu polega na nałożeniu tonera w czterech kolorach - CMYK (cyan, magenta, yellow, black) - na naładowany elektrycznie nośnik. Gdy nośnik i papier stykają się, wspólne działanie ładunków elektrostatycznych, fal dźwiękowych i ciśnienia powoduje naniesienie tonera na papier. Cały obraz jest przenoszony na papier w jednym szybkim przebiegu, dzięki czemu uzyskano niespotykaną dotychczas szybkość druku i precyzyjne odwzorowanie kolorów.

Urządzenie potrafi także automatycznie rozpoznawać różne formaty i typy papieru, a system sztucznej inteligencji pozwala na precyzyjne umieszczenie papieru i jak najdokładniejsze odwzorowanie obrazu. DocuColor iGen3 drukuje 6 000 kolorowych stron formatu Letter 8,5 ( 11 cali) na godzinę albo 100 takich stron na minutę - czyli niemal 50% szybciej niż konkurencyjne maszyny.

DocuColor iGen3 ma budowę modułową i może współpracować z większością systemów przygotowania do druku i obiegu dokumentów oraz z większością aplikacji. Nowa maszyna Xeroxa będzie obsługiwana przez dwa komputerowe systemy przygotowania do druku: platformę Spire firmy CreoScitex do profesjonalnej obróbki obrazu oraz Xerox DocuSP Server obsługujący serie dokumentów (podobnie jak DocuTech, lecz w kolorze). Nowe rozwiązanie jest także wyposażone we wspólny interfejs umożliwiający podłączenie w przyszłości np. urządzeń do zszywania, składania czy bindowania - pochodzących od niezależnych producentów. Pierwsze urządzenia DocuColor iGen3 pojawią się na rynku w drugiej połowie roku 2002.

http://www.xerox.pl


Zobacz również