Nowa generacja PC TV
-
- Juliusz Kornaszewski,
- 01.04.2007
Stagnację w segmencie tunerów TV do pecetów mamy już za sobą. Pojawiło się sporo nowych modeli z interfejsem PCI Express x1, USB 2.0, a także bardzo udane modele PCI.
Stagnację w segmencie tunerów TV do pecetów mamy już za sobą. Pojawiło się sporo nowych modeli z interfejsem PCI Express x1, USB 2.0, a także bardzo udane modele PCI.

LifeView FlyTV express X1 MST-STA2
Prawdziwy kombajn telewizyjny. Pozwala na odbiór programu telewizji analogowej naziemnej i kablowej, cyfrowej telewizji naziemnej DVb-T oraz satelitarnej DVb-S i radia cyfrowego. Szkoda, że zabrakło możliwości odbioru telewizji satelitarnej DVb-S2, w której do wysyłania sygnału używa się kodowania MPEG4, coraz częściej wykorzystywanego również w wypadku sygnału HDTV. Standard DVb-S pozwala na odbiór kanałów HDTV z satelity kodowanych w MPEG2. Karta ma interfejs PCI Express x1 i ciekawą funkcję MST (Multiple Streaming Technology) umożliwiającą jednoczesne oglądanie telewizji cyfrowej DVb-T i telewizji analogowej przy użyciu zaawansowanych opcji obraz w obrazie . Co więcej, chętni mogą jednocześnie wyświetlić na ekranie obraz z czterech źródeł (DVb-T, DVb-S, wejścia kompozyt i S-Video). Przyda się możliwość nagrywania audycji z jednego tunera i jednoczesnego oglądania obrazu z innego źródła. Obraz jest bardzo dobry, a obciążenie procesora zaskakująco niskie. Całość obsługuje wygodny pilot bezprzewodowy.
Compro VideoMate X800
To jeden z dwóch modeli w naszym zestawieniu korzystający z interfejsu PCI, ale będący nowoczesnym tunerem TV. Gwarantuje bardzo dobry obraz, m.in. dzięki skutecznemu filtrowi grzebieniowemu 3D, znacznie poprawiającemu jakość sygnału wideo. Funkcja cyfrowej redukcji szumów też działa poprawnie i nie zmiękcza zanadto obrazu. Użytkownik może precyzyjnie regulować parametry obrazu. Unikatową funkcją jest tzw. Remote Power On/Off. Do odpowiedniego złącza na karcie podłączamy kabel odpowiedzialny za uruchomienie komputera, a drugim kablem łączymy kartę z płytą główną. W ten sposób uzyskujemy możliwość uruchamiania komputera i tunera telewizyjnego dołączonym pilotem zdalnego sterowania. Funkcję tę można wykorzystać również do automatycznego uruchamiania komputera i nagrywania audycji telewizyjnych według ustalonego harmonogramu. Karta jest niskoprofilowa, dlatego można ją zainstalować nawet w niewielkich obudowach.
Twinhan dTV Hybrid 3056
Kompaktowa, bardzo mała karta TV z interfejsem PCI i podwójnym tunerem - analogowym i cyfrowym DVb-T. Wyposażenie obejmuje także tuner radiowy FM, pilota zdalnego sterowania oraz antenę radiową. Karta ma przeciętne oprogramowanie, dostęp do zaawansowanych opcji konfiguracji sprzętowej jest utrudniony, a surowy interfejs zniechęca. Podczas testów zdarzały się także kłopoty z dźwiękiem - z częścią kanałów TV nie było problemów, ale podczas przełączania audycji dźwięk niekiedy zamierał. Pomagało przestawienie tunera w tryb FM i ponowne włączenie trybu TV. Tuner pozwala na realizację funkcji podstawowych w tego typu urządzeniach - oglądanie telewizji z przesunięciem czasowym, tworzenie harmonogramu nagrywania audycji oraz przechwytywanie obrazu ze źródeł S-Video i kompozyt.
PixelView PlayTV Cinema BX1500

Parametry techniczne i wyniki testów.
K World dVB-T 320U TV Stick
Miniaturowy tuner TV z interfejsem USb 2.0, przeznaczony do notebooka i komputera stacjonarnego. Wyposażono go w podwójny tuner telewizyjny - analogowy i cyfrowy DVb-T. W komplecie znajdziesz także niewielką antenę DVb-T oraz płytę instalacyjną z firmowymi aplikacjami. Wraz z tunerem otrzymasz pilota zdalnego sterowania, przypominającego gabarytami nieco grubszą kartę kredytową. W wypad ku odbioru analogowej telewizji tuner obsługuje tylko dźwięk w trybie monofonicznym, ale nie ma problemu z odbiorem stereo ze stacji cyfrowych. Model ten nie pozwala przegrywać filmów na dysk komputera. Obraz telewizyjny jest dobry, nie mieliśmy też problemów z wyszukiwaniem kanałów, za równo korzystając z anteny naziemnej, jak i kablowej. Z przydatnych funkcji warto wymienić możliwość oglądania telewizji z przesunięciem czasowym (tzw. time shift) oraz zapisywanie filmów na dysku w formatach MPEG 1/2/4.