Nowa generacja PC TV

Stagnację w segmencie tunerów TV do pecetów mamy już za sobą. Pojawiło się sporo nowych modeli z interfejsem PCI Express x1, USB 2.0, a także bardzo udane modele PCI.


Stagnację w segmencie tunerów TV do pecetów mamy już za sobą. Pojawiło się sporo nowych modeli z interfejsem PCI Express x1, USB 2.0, a także bardzo udane modele PCI.

Nowa generacja PC TV
Czekaliśmy, czekaliśmy, w końcu się doczekaliśmy. Port PCI Express x1, który w większości płyt głównych instalowany był już od dobrych dwóch lat, dotychczas świecił pustkami. Choć przepustowość nowego interfejsu jest o wiele większa niż dobrze znanego PCI, do tej pory produktów z tym złączem było w sklepach jak na lekarstwo. Zdarzały się wydajne karty sieciowe, lecz tunery TV z PCI-E widzieliśmy jedynie jako eksponaty na targach komputerowych. Teraz można je już kupić i mają bardzo ciekawe możliwości, związane właśnie z większą przepustowością interfejsu. Można np. na ekranie telewizora oglądać obraz z czterech źródeł. Przetestowaliśmy też urządzenie nowej amerykańskiej firmy Compro, a z naszych doświadczeń wynika, że na jej produkty warto zwrócić uwagę. Po dłuższej nieobecności na naszych łamach witamy także tajwańskiego Twinhana, najbardziej znanego z wielu popularnych tunerów telewizji satelitarnej DVb-S. Do notebooków przeznaczony jest atrakcyjnie wyglądający, hybrydowy tuner cyfrowo-anałogowy firmy Kworld z interfejsem USb. Znakiem naszych czasów jest możliwość odbioru przez niemal wszystkie modele nie tylko stacji telewizyjnych nadających analogowo, lecz także cyfrowo - naziemnie lub satelitarnie. Telewizja DVb-T, popularna za granicą, w Polsce nadal jest w fazie testów - sygnał testowy DVb-T nadaje Telewizja Polska (TVP1,2,3), a można go odbierać w Warszawie, Wrocławiu, Wiśle, Krośnie, Leżajsku. Można też odbierać kilka stacji radiowych (PR1, PR2, PR3, Radio RAM). Zaletą DVb-T jest to, że nie trzeba wymienić infrastruktury odbiorców i wystarczy standardowa antena, używana dotychczas. Podczas testów tunerów w Warszawie oglądaliśmy cyfrowo nadawany program TVP1, TVP2 i TVP3.

LifeView FlyTV express X1 MST-STA2

Prawdziwy kombajn telewizyjny. Pozwala na odbiór programu telewizji analogowej naziemnej i kablowej, cyfrowej telewizji naziemnej DVb-T oraz satelitarnej DVb-S i radia cyfrowego. Szkoda, że zabrakło możliwości odbioru telewizji satelitarnej DVb-S2, w której do wysyłania sygnału używa się kodowania MPEG4, coraz częściej wykorzystywanego również w wypadku sygnału HDTV. Standard DVb-S pozwala na odbiór kanałów HDTV z satelity kodowanych w MPEG2. Karta ma interfejs PCI Express x1 i ciekawą funkcję MST (Multiple Streaming Technology) umożliwiającą jednoczesne oglądanie telewizji cyfrowej DVb-T i telewizji analogowej przy użyciu zaawansowanych opcji obraz w obrazie . Co więcej, chętni mogą jednocześnie wyświetlić na ekranie obraz z czterech źródeł (DVb-T, DVb-S, wejścia kompozyt i S-Video). Przyda się możliwość nagrywania audycji z jednego tunera i jednoczesnego oglądania obrazu z innego źródła. Obraz jest bardzo dobry, a obciążenie procesora zaskakująco niskie. Całość obsługuje wygodny pilot bezprzewodowy.

Compro VideoMate X800

To jeden z dwóch modeli w naszym zestawieniu korzystający z interfejsu PCI, ale będący nowoczesnym tunerem TV. Gwarantuje bardzo dobry obraz, m.in. dzięki skutecznemu filtrowi grzebieniowemu 3D, znacznie poprawiającemu jakość sygnału wideo. Funkcja cyfrowej redukcji szumów też działa poprawnie i nie zmiękcza zanadto obrazu. Użytkownik może precyzyjnie regulować parametry obrazu. Unikatową funkcją jest tzw. Remote Power On/Off. Do odpowiedniego złącza na karcie podłączamy kabel odpowiedzialny za uruchomienie komputera, a drugim kablem łączymy kartę z płytą główną. W ten sposób uzyskujemy możliwość uruchamiania komputera i tunera telewizyjnego dołączonym pilotem zdalnego sterowania. Funkcję tę można wykorzystać również do automatycznego uruchamiania komputera i nagrywania audycji telewizyjnych według ustalonego harmonogramu. Karta jest niskoprofilowa, dlatego można ją zainstalować nawet w niewielkich obudowach.

Twinhan dTV Hybrid 3056

Kompaktowa, bardzo mała karta TV z interfejsem PCI i podwójnym tunerem - analogowym i cyfrowym DVb-T. Wyposażenie obejmuje także tuner radiowy FM, pilota zdalnego sterowania oraz antenę radiową. Karta ma przeciętne oprogramowanie, dostęp do zaawansowanych opcji konfiguracji sprzętowej jest utrudniony, a surowy interfejs zniechęca. Podczas testów zdarzały się także kłopoty z dźwiękiem - z częścią kanałów TV nie było problemów, ale podczas przełączania audycji dźwięk niekiedy zamierał. Pomagało przestawienie tunera w tryb FM i ponowne włączenie trybu TV. Tuner pozwala na realizację funkcji podstawowych w tego typu urządzeniach - oglądanie telewizji z przesunięciem czasowym, tworzenie harmonogramu nagrywania audycji oraz przechwytywanie obrazu ze źródeł S-Video i kompozyt.

PixelView PlayTV Cinema BX1500

Nowa generacja PC TV

Parametry techniczne i wyniki testów.

Kartę wyposażono w interfejs PCI Epxress x1 i pod wójny tuner cyfrowo-analogowy. Podobnie jak większość testowanych modeli, ma niewielkie rozmiary i mieści się w obudowach komputerów Media Center (są też odpowiednie sterowniki). Jest jedną z pierwszych kart oferujących sterowniki zgodne z Vistą. Oprogramowanie użytkowe to Cyberlink PowerCinema 4.7. Czytelny interfejs spodoba się tym, którzy komputer podłączą do telewizora. Docenią wtedy duże czcionki i wygodną nawigację pilotem zdalnego sterowania. W PowerCinema można wykorzystać technologię poprawy obrazu CLEV, opracowaną przez Cyberlinka (stosowana także w odtwarzaczach programowych PowerDVD). Tuner w bardzo niewielkim zakresie obciąża procesor komputera. Obraz i dźwięk są dobre. Podczas przechwytywania wideo klatki nie ginęły, a obraz nie odbiegał od ja kości źródłowej (po ustawieniu wysokiej jakości przechwytywania).

K World dVB-T 320U TV Stick

Miniaturowy tuner TV z interfejsem USb 2.0, przeznaczony do notebooka i komputera stacjonarnego. Wyposażono go w podwójny tuner telewizyjny - analogowy i cyfrowy DVb-T. W komplecie znajdziesz także niewielką antenę DVb-T oraz płytę instalacyjną z firmowymi aplikacjami. Wraz z tunerem otrzymasz pilota zdalnego sterowania, przypominającego gabarytami nieco grubszą kartę kredytową. W wypad ku odbioru analogowej telewizji tuner obsługuje tylko dźwięk w trybie monofonicznym, ale nie ma problemu z odbiorem stereo ze stacji cyfrowych. Model ten nie pozwala przegrywać filmów na dysk komputera. Obraz telewizyjny jest dobry, nie mieliśmy też problemów z wyszukiwaniem kanałów, za równo korzystając z anteny naziemnej, jak i kablowej. Z przydatnych funkcji warto wymienić możliwość oglądania telewizji z przesunięciem czasowym (tzw. time shift) oraz zapisywanie filmów na dysku w formatach MPEG 1/2/4.