Nowa generacja aplikacji WWW

Apollo to nowy projekt firmy Adobe, który docelowo ma być uniwersalnym środowiskiem dla niezależnych od systemu operacyjnego aplikacji, łączących najlepsze cechy takich technologii, jak AJAX, Flash i Flex.

Jest to dopiero wersja alfa, która może mieć błędy i prawdopodobnie nie zawiera wszystkich docelowych funkcji. Apollo to szeroko zakrojony projekt środowiska służącego do uruchamiania nowoczesnych aplikacji WWW, wykorzystujących technologię AJAX i oprogramowanie Adobe Flash i Adobe Flex.

Ma zapewniać sprawne i bezpieczne działanie tych aplikacji bez użycia przeglądarki internetowej, także wtedy, gdy niedostępne jest połączenie sieciowe. Po nawiązaniu połączenia aplikacje zbudowane w technologii Apollo mają automatycznie dokonać synchronizacji danych. Instalowane są w systemie operacyjnym podobnie jak zwykłe programy, ale po uruchomieniu przypominają po części zwykłe aplikacje do Windows, a po części nowoczesne serwisy internetowe, takie jak edytory tekstu czy fotoalbumy dostępne przez przeglądarkę. Aplikacje tworzone w Apollo nie wymagają dodatkowej przeglądarki internetowej. Apollo Runtime obsługuje HTML i JavaScript, oparte na silniku WebKit, wykorzystywanym także w przeglądarkach Safari i KHTML. Razem ze środowiskiem do uruchamiania aplikacji udostępniony został pakiet narzędzi dla programistów - Apollo SDK.

Apollo ma być niezależne od systemu operacyjnego, ale jego obecna wersja działa tylko w systemach Windows XP SP2, Windows Vista i OS X. Finalnedycja 1.0 - nie będzie działać w Linuksie. Wsparcie dla tego systemu operacyjnego ma pojawić się dopiero w przyszłych odsłonach.

Ostateczna wersja Apollo 1.0 ma być dostępna w połowie roku. Zarówno środowisko runtime, jak i podstawowy zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji w Apollo ma być bezpłatny.

Informacje: www.adobe.com/go/apollo Cena: bezpłatny