Nowa generacja iMaca G5

Co można uzyskać krzyżując eMaca z iPodem, popularnym odtwarzaczem MP3? Oczywiście nowego iMaca G5, czyli trzecie wcielenie popularnego komputera dla użytkowników domowych.


Co można uzyskać krzyżując eMaca z iPodem, popularnym odtwarzaczem MP3? Oczywiście nowego iMaca G5, czyli trzecie wcielenie popularnego komputera dla użytkowników domowych.

Najnowszy model tego popularnego komputera jest z pewnością wyjątkowo cienki, ale też najbardziej konserwatywny w porównaniu ze starszymi iMacami. Zniknęły już kuszące wybrzuszenia i atrakcyjne kolory, dzięki którym iMac stał się sensacją 1998 roku. Możemy także zapomnieć o śnieżnej obudowie w kształcie igloo i ruchomej szyi, która podtrzymywała panel LCD.

Tym razem Apple zdecydował się na bardziej minimalistyczne podejście. Na pierwszy rzut oka nowy iMac nie wygląda wcale jak komputer, tylko jak zwyczajny monitor LCD, który wyróżnia się białym kolorem obudowy. Z tyłu panelu o przekątnej 17 lub 20 cali umieszczono jednak wszystkie układy elektroniczne oraz niezbędne napędy.

Apple nie jest pierwszym producentem, który zdecydował się na takie podejście. Już kilka lat temu podobne rozwiązanie zostało zastosowane przez inne firmy, takie jak NEC i Gateway. Te komputery nie zapewniały jednak zbyt dużych możliwości regulacji położenia wyświetlacza, a także cechowały się głośnym zasilaczem. Również ich cena nie zachęcała do zakupu. Projektantom Apple'a udało się jednak rozwiązać większość tych problemów. Grubość iMaca G5 jest niewiele większa niż w przypadku zwykłego monitora LCD.

Z tyłu umieszczono duże logo oraz 10 portów w pobliżu krawędzi (patrz: "Najnowszy iMac od tyłu"). Można tu znaleźć także główny włącznik komputera. iMac jest wyposażony aż w trzy wiatraki (procesor PowerPC G5 wytwarza naprawdę dużo ciepła), ale w czasie normalnej pracy prawie ich nie słychać. A cena? Jeśli porównamy nowego iMaca ze zwyczajnym monitorem LCD o podobnej wielkości i jakości obrazu, szybko okaże się, że kupno tego komputera jest prawdziwą okazją.

Więcej mocy, niższa cena

Nowa generacja iMaca G5
Najprostszy iMac jest wyposażony w 17-calowy ekran LCD, procesor G5 1,6 GHz, 256 MB pamięci, dysk 80 GB typu Serial ATA (czyli naprawdę szybki) oraz napęd combo z możliwością nagrywania płyt CD i odtwarzania filmów DVD. Wszystko to jest dostępne za około 6600 zł. Po dołożeniu około 1000 złotych można nabyć środkowy model z szybszym procesorem 1,8 GHz i napędem SuperDrive, który umożliwia nagrywanie filmów DVD. Najwyższy model jest wyposażony w ekran LCD o przekątnej 20 cali, procesor 1,8 GHz, napęd SuperDrive oraz dysk twardy 160 GB. Kupno tego komputera wymaga zainwestowania około 9600 zł.

Nowego iMaca należy od razu wyposażyć w dodatkową pamięć. Wszystkie trzy konfiguracje mają na pokładzie tylko 256 MB pamięci RAM. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu operacyjnego oraz dołączonych aplikacji iLife (czyli iTunes, iPhoto, GarageBand, iMovie oraz, w przypadku gdy zawiera napęd SuperDrive, iDVD), zalecamy dokupienie dodatkowej kości DIMM 256 MB, a nawet 512 MB. Obecnie nie jest to zbyt duży wydatek. iMaca może obsłużyć maksymalnie aż 2 GB pamięci. Instalacja nowych kości pamięci jest wyjątkowo prosta i wymaga jedynie zdjęcia tylnej części obudowy.

Nowa generacja iMaca G5

Podróż do wnętrza iMaca

Procesor G5 zapewnia ogromną wydajność, jeżeli ma wystarczająco dużo pamięci. W naszych testach Speedmark 3.3 najniższy model iMaca z procesorem 1,6 GHz uzyskał wynik o 24 procent wyższy niż najlepszy iMac z poprzedniej generacji (z procesorem G4 1,25 GHz). iMac z procesorem G5 1,8 GHz uzyskał wynik lepszy o prawie 35 procent.

Różnica w wydajności jest szczególnie widoczna w przypadku niektórych codziennych zadań. Zakodowanie ścieżki audio o długości 45 minut do formatu MP3 zajęło 3 minuty i 20 sekund na starym iMacu G4, natomiast nowy iMac G5 poradził sobie z tym zadaniem w 2 minuty i 6 sekund (procesor 1,6 GHz) oraz 1 minutę i 53 sekundy (procesor 1,8 GHz).

Wejścia i wyjścia

Nowa generacja iMaca G5

iMac od tyłu

Na dole obudowy iMaca znajdują się dwa głośniki skierowane w dół, aby zapewnić lepszy rezonans.

Jakość dźwięku jest zaskakująco dobra jak na wbudowane głośniki, ale nie tak dobra, jak w przypadku zewnętrznych głośników Apple Pro, które były dołączane do iMaców G4. Wielu użytkowników z pewnością zdecyduje się więc na podłączenie dodatkowych głośników do nowego komputera.

Porty znajdujące się z tyłu komputera umożliwiają podłączenie wielu różnych urządzeń. Dostępne są trzy porty USB 2.0 (oraz oczywiście dwa porty USB 1.1 w klawiaturze), dwa porty FireWire 400, wejście audio oraz wyjście audio do podłączenia słuchawek, które obsługuje także cyfrowy format S/PDIF, służący do przesyłania dźwięku między różnymi urządzeniami. Oczywiście dostępne jest także standardowe złącze Ethernet 10/100Base-T, modem 56K i wyjście wideo, które umożliwia podłączenie dodatkowego monitora w trybie lustrzanym. Do komputera można dokupić także kartę bezprzewodową AirPort Extreme oraz kartę Bluetooth (w konfiguracji na zamówienie).

Należy jedynie żałować, że w przeciwieństwie do Power Maca G5, Apple nie zdecydował się na umieszczenie portów USB, FireWire i słuchawkowego z przodu obudowy, co znacznie ułatwiłoby ich obsługę.

Kupić, nie kupić

Nowa generacja iMaca G5

iMAC G5: Porównanie

Wygląd nowego iMaca G5 może nie wzbudza powszechnego zachwytu jak w przypadku modelu z procesorem G4, ale pod wieloma względami stanowi ważny krok milowy zarówno dla producenta, jak i nabywców.

Choć wszystkie trzy modele z procesorem G5 są wyjątkowo atrakcyjne, rekomendujemy zakup iMaca z 20-calowym ekranem, głównie ze względu na dodatkową przestrzeń roboczą i szybki dysk o bardzo dużej pojemności.

Najnowszy iMac od tyłu

Na tylnej części obudowy iMaca znajdują się wszystkie wejścia i wyjścia komputera oraz włącznik zasilania. Podstawa komputera pozwala na płynne ustawienie pozycji monitora bez niepotrzebnych drgań.

Wszystkie standardowe porty komputera zostały umieszczone w pojedynczej kolumnie z tyłu obudowy. Wyjście słuchawkowe pełni również funkcję optycznego wyjścia cyfrowego (mini-Toslink, podobnie jak w stacji bazowej AirPort Express). Umożliwia to uzyskanie dźwięku w formacie 5.1. Tak jak wszystkie nowe Maki, również iMac jest wyposażony w szybkie porty USB 2.0. Niestety, Apple nie zdecydował się na użycie technologii FireWire 800, która umożliwia szybsze przesyłanie danych. Porty FireWire i USB pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ iMac nie ma żadnych złączy PCI. Oznacza to konieczność stosowania urządzeń zewnętrznych.

Podstawa

Ekran LCD w iMacach G4 był mocowany na specjalnym ramieniu, które pozwalało na ustawienie ekranu praktycznie w dowolnej pozycji. iMac G5 jest pod tym względem mniej wygodny, gdyż ekran można ustawiać tylko w zakresie od -5 do +25 stopni. Nie można jednak zmienić położenia ekranu w pionie. Apple uważa, że większość użytkowników i tak nie zmieniała pionowej pozycji monitora, a więc wyeliminowano tę funkcję, podobnie jak możliwość przekręcania w lewo i w prawo.

Otwór znajdujący się w środku podstawy umożliwia przeprowadzenie kabli podłączonych do iMaca. Co ciekawe, cały komputer można odłączyć od podstawy i powiesić na ścianie lub użyć specjalnego wysięgnika.