Nowa generacja napędów Western Digital

W ofercie firmy pojawiły się nowe modele dysków twardych dla komputerów stacjonarnych i notebooków. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się jednak obsługą rozwiązań typowych dla mobilnych HDD.

Nowe modele dysków z serii Caviar obługują technologię "ramp load" (jej działanie polega na odłączaniu głowicy dysku od jego powierzchni w momencie, gdy nie przeprowadzane są na nim żadne operacje, gdy jest wyłączony lub trwa jego rozruch). Ma to wzmóc odporność dysku na uszkodzenia mechaniczne oraz zmniejszyć zużycie energii. Dyski WD Caviar dostępne są obecnie w wersjach z interfejsem SATA o pojemności 40 GB do 500 GB (prędkość obrotów talerza wynosi 7200 obrotów na minutę, przepustowość sięga 300 MB/s, a pamięć cache - 6 MB).

Nowa generacja napędów Western Digital

Dysk twardy do komputerów stacjonarnych WD Caviar

Odświeżono też rodzinę dysków twardych dla notebooków, Scorpio, która obejmuje teraz 2,5-calowe modele z obsługą technologii zapisu prostopadłego, co pozwala na osiągnięcie gęstości zapisu do 80 GB na talerz. Mobilne HDD dostępne są w wersjach pojemnościowych od 40 GB do 120 GB, a ich podstawowe parametry to 8-mebajatowa pamięć cache oraz prędkość obrotowa talerza rzędu 5400 obr./min. Obsługują interfejsy SATA i EIDE.

Nowa generacja napędów Western Digital

WD Scorpio, HDD dla notebooków

Strona producenta: Western Digital