Nowa gwiazda małego ekranu

Małe odtwarzacze MP3 z ekranami OLED, takie jak MobiBlu DAH-1400, oferują ostry obraz na wyświetlaczu.

Główną zaletą ekranów OLED (Organic Light Emitting Diode) jest tworzony przez nie jasny, wyraźny obraz. Wyświetlacze OLED szybciej się odświeżają, są doskonałe do odtwarzania wideo. Zaś najlepsze modele z aktywną matrycą mogą pokazywać niemal czterokrotnie więcej kolorów niż odpowiedniki LCD.

- Przewaga ekranów OLED jest oczywista - uważa Lisa O'Malley, szefowa działu urządzeń przenośnych w firmie Creative, która zastosowała wyświetlacz OLED w swym nowym Zen Micro Photo. - Gdy ludzie widzą różnicę w kontraście, jasności kolorów i fantastycznym kącie widzenia, są tym zauroczeni.

W przeciwieństwie do ekranów LCD, matryce OLED emitują własne światło w wyniku elektroluminescencji. Dzięki temu wyświetlacze OLED wydają się jaśniejsze i wyraźniejsze od modeli LCD, nawet patrząc pod kątem. A dodatkową zaletą braku podświetlania typowego dla LCD jest to, że OLED zużywa mniej energii.

- Pobór mocy jest krytycznym elementem w telefonach - twierdzi Muzib Khan z Samsunga. - Komórki będą urządzeniami multimedialnymi, a gdy używa się ekranów OLED, można zmniejszyć baterie albo uzyskać dłuższy czas pracy sprzętu. Samsung już wykorzystuje monochromatyczne wyświetlacze OLED jako mniejsze zewnętrzne ekrany w modelach E715 i P735. Latem firma zamierza wprowadzić nowe telefony z kolorowymi matrycami OLED.

Ale OLED nie zastąpi szybko LCD. Ekrany tego typu są trudniejsze w produkcji, podwyższając koszt wyposażonych w nie urządzeń. Większość z 264 tysięcy kolorowych aktywnych matryc OLED, jakie zostaną wyprodukowane w tym roku, znajdzie się w najbardziej zaawansowanych naręcznych urządzeniach elektronicznych, takich jak aparaty cyfrowe i komórki. Dodatkowym problemem wyświetlaczy OLED jest ich trwałość szacowana na raptem kilka tysięcy godzin - po tym czasie efekt luminescencji słabnie, a więc jasność jest zdecydowanie niższa. Tymczasem, aby mogły stać się prawdziwym wyzwaniem dla LCD, muszą zachować wysokie parametry przez co najmniej kilkanaście tysięcy godzin.

OLED dla mas

Jednak według prognoz Paula Semenzy, analityka z firmy ISuppli specjalizującego się w technologii wyświetlaczy, do roku 2010 fabryki będą wytwarzać rocznie 289 milionów ekranów OLED z aktywną matrycą. Semenza szacuje, że około 88 procent z nich trafi do telefonów komórkowych. Wyświetlacze OLED pojawią się też w innych urządzeniach: w niektórych luksusowych samochodach z tego roku (takich jak Aston Martin DB9) na desce rozdzielczej montowany jest ekran informacyjny z kolorową aktywną matrycą OLED.

Kilka oferowanych obecnie modeli samochodowych odtwarzaczy Pioneera także ma monochromatyczne wyświetlacze OLED. Nadchodzi również era telewizorów OLED - tak uważa Jim Sandufski, wicedyrektor marketingu urządzeń wyświetlających w Samsungu. Ale nie ciesz się przedwcześnie: Sandufski mówi, że Samsung, który przedstawił prototypowy ekran 21-calowy na styczniowych targach CES w Las Vegas, dopiero za kilka lat rozpocznie masową produkcję telewizorów OLED.


Zobacz również