Nowa komórka za 50 zł, bez abonamentu?

Infineon stworzył chipset do telefonów GSM, dzięki któremu całkowity koszt zmontowania kompletnej komórki wynosi zaledwie 16 dolarów. Nic dziwnego: z pomocą E-GOLDvoice udało się zmniejszyć liczbę elementów do mniej niż 50, podczas gdy w klasycznym telefonie jest ich ok. 100.

E-GOLDvoice to układ ULC (Ultra-Low-Cost Chipset) zaprojektowany z myślą o sieciach drugiej generacji - czyli takich, jakie w tej chwili są najpowszechniejsze. Infineon szacuje, że na początku 2007 roku, gdy chipset pojawi się na rynku w gotowych telefonach, cena bazującej na nim komórki wyniesie 16 dolarów (co przy aktualnym kursie dolara równoważne jest 50,62 zł).

Przedstawiciele korporacji podkreślają, że nie jest to koszt samej elektroniki, lecz kompletnego telefonu z obudową, klawiaturą, wyświetlaczem, baterią, ładowarką, opakowaniem i oprogramowaniem.

Nowa komórka za 50 zł, bez abonamentu?

Od lewej: elektronika w klasycznej komórce, w komórce z układami ULC1 (w sprzedaży od marca), z układami ULC2 (w sprzedaży od 2007 roku) - źródło: Infineon

Opracowane właśnie układy ULC2 zajmują zaledwie 4 centymetry kwadratowe. Taka skala integracji stanowi spore osiągnięcie w porównaniu nie tylko do standardowych komórek, lecz również telefonów wykorzystujących ULC1, gdzie cała elektronika potrzebuje 9 centymetrów kwadratowych.

Infineon wie, że jest o co walczyć: firmy analityczne szacują, że w 2010 roku na całym świecie zostanie sprzedanych ponad 150 milionów komórek z najniższej półki cenowej.