Nowa kompilacja Windows 10 usprawnia menedżer zadań

Menedżer zadań w końcu pozwala sprawdzić, czy korzystasz z dysku SSD, czy HDD.

W środę firma Microsoft udostępniła nową wersję poglądową dla użytkowników Windows Insider. Kompilacja 18898 wprowadza małą, ale bardzo przydatną funkcję do menedżera zadań, która w przyszłości pojawi się również w stabilnych wydaniach systemu. Zakładka wydajność powie Ci, czy korzystasz z nośnika półprzewodnikowego SSD, czy klasycznego talerzowego dysku HDD?

Nowa kompilacja Windows 10 usprawnia menedżer zadań

Źródło: pcworld.com

Możliwość rozróżniania dysków pomiędzy SSD, a HDD w menedżerze zadań jest szczególnie przydatna, gdy Twój komputer posiada wiele nośników. Zmianę docenią w szczególności posiadacze stacjonarnych komputerów PC, które często wyposażone są w wiele dysków - zarówno SSD, jak i HDD. W chwili obecnej menedżer zadań pokazuje jedynie przypisaną dla danego nośnika literę. Po kliknięciu w wybrany element zobaczymy także pełną nazwę podłączonego urządzenia. Zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie poradzą sobie z identyfikacją poszczególnych nośników, ale ich nazwy są czasami na tyle skomplikowane, że nawet oni mogą mieć z tym nie miały kłopot.

Zobacz również:

  • Windows 11 wprowadza przebudowaną aplikację Zdjęć
  • Teams otrzyma zabezpieczenie... przeciwko Microsoftowi

Poniżej zobaczysz zrzut ekranu z Windows 10 Home w wersji 1809 oraz zrzut ekranu z nowej kompilacji, która pozwala na identyfikację rodzaju dysku z poziomu menedżera zadań. W systemie macOS rozwiązanie to jest znane już od dawna. Dobrze, że pojawi się także w systemie Windows.

Nowa kompilacja Windows 10 usprawnia menedżer zadań

Zrzut ekranu w Windows 10 Home 1809

Komputer posiada dysk SSD o pojemności 256 GB podłączony przy pomocy NVMe

Nowa kompilacja Windows 10 usprawnia menedżer zadań

Źródło: pcworld.com

Menedżer zadań w kompilacji 18898

Kiedy nowa opcja pojawi się w stabilnych wydaniach? Tu nie mamy niestety zbyt optymistycznych wiadomości. Z pewnością nie stanie się to przy okazji majowej aktualizacji Windows 10 1903, która powinna zostać udostępniona w przeciągu kilkunastu dni. Wersje poglądowe Windows Insider zawierają funkcje, które w stabilnych wydaniach Windowsa pojawiają się później w dokładnie nie określonej przyszłości. Podejrzewamy, że usprawnienie menedżera zadań może pojawić się dopiero na początku 2020 roku.

Jest to jedyna nowość, która została wprowadzona w kompilacji 18898. Aktualizacja wprowadza także kilka poprawek błędów, które zostały wcześniej wykryte w poprzednich wydaniach poglądowych.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do nowych funkcji wcześniej, niż inni użytkownicy możesz dołączyć do programu Windows Insider. Znajdziesz go w Ustawieniach > Aktualizacje i zabezpieczenia > Niejawny program testów systemu Windows. Do wyboru masz kilka opcji. Możesz uzyskać dostęp do najnowszych, ale niedopracowanych kompilacji lub rzadsze aktualizacje systemu, który cechuje się większą stabilnością. Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na przystąpienie do programu Windows Insider powinieneś wcześniej wykonać kopię zapasową danych. Nie polecamy korzystania z poglądowych kompilacji systemu Windows na Twoim głównym urządzeniu, które wykorzystujesz do pracy. Pamiętaj również, że powrót do stabilnej wersji może być możliwy jedynie po przeinstalowaniu systemu Windows.

Nowa kompilacja Windows 10 usprawnia menedżer zadań